'Elke crisis is een kans9 achter de schermen Theaters bieden meer dan film alleen Met je zuigeling naar de film kon tot voor kort in Utrecht bij de speciale Cinemama-voorstellingen van Filmtheater 't Hoogt. De daling in de bezoekcijfers noopt tot creatieve oplossingen. Vooral de filmtheaters organiseren steeds vaker filmvoorstel lingen met extra's. Of zijn mensen alleen nog maar met evene menten uit hun luie stoel los te weken? 27 Door Frank de Neeve Het oppimpen van voorstellingen, noemt de een het met afschuw. Anderen menen juist dat de toekomst van filmvoorstellingen ligt in het bie den van iets extra's. Aangezien men sen thuis al hele home cinema's heb ben ingericht en de beeldkwaliteit, zeker met de naderende komst van HD, blu-ray en hd-dvd enorme spron gen vooruit maakt, is het grote doek alleen niet meer genoeg. Daarnaast blijven de windows onder druk staan. Tenzij de bioscoop een meerwaarde aan de voorstelling weet te geven, is de branche ten dode opgeschreven. Filmtheaters zijn hier al heel ver mee. Nieuwe complexen als LUX Nijmegen, De Verkadefabriek in Den Bosch en het Utrechtse Louis Hartlooper Complex zijn speciaal ont wikkeld om bezoekers met een goede programmering, speciale activiteiten en natuurlijk een gezellig café, cultu reel te verwennen. Tegelijkertijd is er een dalende tendens in de bezoekcij fers van de reguliere filmvoorstellin gen gaande. Hebben zij dan het recept voor het nieuwe arthouse? Sommigen denken dat mensen alleen nog met evenementen uit hun luie stoel te lokken zijn.Terwijl het Rotterdams Filmfestival ook dit jaar weer volle zalen trok en er voor een film als Three Burials geen kaartje meer te krijgen was, deed die film het maar moeizaam bij de reguliere release. Gerard Bunnik, consulent filmverto ning van het Filmfonds, ziet ook de tendens van de voorstellingen met toegevoegde waarde.'Filmtheaters doen dit al langer, maar je ziet de laat ste tijd inderdaad een toename. Er zijn twee groepen te onderscheiden, de sociaal-culturele projecten, waarbij samenwerking wordt gezocht met maatschappelijke en culturele vereni gingen, en filmesthetische voorstellin gen zoals retrospectieven van bepaal de regisseurs.' Maar Bunnik ziet ook nieuwe initiatieven bij commerciële bioscopen.'Sommigen gaan op maat gesneden voorstellingen aanbieden aan bedrijven. Zo breng je de bios coop toch weer via een andere weg onder de aandacht.' Filmtalk Een koude maandagavond in Nijmegen. Half Nederland zit aan de buis gekluisterd om de Olympische verrichtingen van de Nederlandse schaatsers te volgen. Een kleine groep mensen is in Nijmegen afgekomen op Filmtalk, een nieuwe formule van Filmtheater LUX. Hierin wordt de film Batalla en el Cielo, algemeen beschouwd als een mooie, maar toch Geflirt in LUX. HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 27