achter de schermen ook moeilijke film, met het publiek besproken door filmdocenten Gerlinda Heywegen en Mark Meuldijk. De discussie na afloop blijkt heel laag drempelig. De beide filmdocenten leg gen de film niet zozeer uit aan het publiek, maar moedigen hen aan om er hun mening over te vertellen. Het is alsof het café naar de zaal is gehaald en je met wildvreemden zit na te pra ten over je indrukken. Zo vond de één de film deprimerend, terwijl een ander het helemaal geen sombere film vond. Iemand die bekende zelf ook films te maken, beschreef de film als 'een knap staaltje werk'. Meningen en opinies vliegen over en weer en aan het einde van de discussie is er zelfs iemand die bekent door de verschillende meningen anders over de film te zijn gaan denken. Bezoekende dertigers Rob Vogels en Olga van Rijn zijn enthousiast over het initia tief 'Ik vond de film niet zo goed,' aldus Vogels,'maar kon me wel vinden in de opmer kingen van andere bezoe kers.' Hij zou dan ook zeker weer naar een Filmtalk- avond komen. Olga van Rijn twijfelt.'Ik zou niet speciaal een andere dag naar de film gaan, omdat er dan een Film talk-avond is. Maar we willen samen naar de film, dus dat moet ik er dan maar voor over hebben', besluit ze lachend. LUX-programmeur Anke van Diejen vertelt dat Filmtalk is ontstaan als laagdrempelige variant op filmcur- sussen. 'We hebben al een behoorlijk lange traditie met het begeleiden van filmvoorstellingen met lezingen en cursussen. Maar we dachten dat er bij ons publiek ook op een meer vrijblij vende manier behoefte was aan een nabespreking.' Zijn dit soort initiatie ven de redding van de filmtheaters? Van Diejen:'Juist als filmtheater heb je misschien wel de plicht om wat meer te bieden dan een filmpje in de zaal. Zo kun je ook nieuwe dingen uitpro beren en nadenken over wat je publiek in het theater komt doen.' Filmflirt Een ander nieuw initiatief van LUX is Filmflirt, bedoeld voor singles. Anke van Diejen vertelt over de achtergrond van dit initiatief.'Het filmtheater is al een ontmoetingsplek en dat willen we mag haar ook influisteren, dat die meneer daar je wel erg leuk lijkt. Het is een hele gemoedelijke sfeer en wij draaien daar dan een leuke film bij. Achteraf gaat iedereen borrelen in het café, waarvoor een apart gedeelte is gereserveerd.' Na een aantal edities zijn er al een paar succesjes geweest. 'We werden gemaild door een stel dat elkaar bij Filmflirt had ontmoet en ons wilde bedanken. Die hebben we meteen uitgenodigd om de keer daarop langs te komen en die hebben voor de zaal verteld hoe leuk ze het samen hebben. Dat is mooi, maar Filmflirt is ook goed voor je theater. Ik spreek regelmatig mensen, die hier nog nooit waren geweest en die dan opmerken dat we hier van die leuke films draaien.' Jos Stelling:'Als je niet iets extra's gaat bieden, is bet voor de bioscoop over tien tot twintig jaar afgelopen.' Foto Tanja van Rooden. ook stimuleren. Van de andere kant zijn mensen massaal aan het internet daten en vinden ze het blijkbaar moei lijk om elkaar nog te ontmoeten. Vanuit die gedachte is Filmflirt ont staan.' Het initiatief, dat binnenkort ook in Groningen van start gaat, is een succes. Van Diejen legt uit hoe het werkt. 'We hebben een matchmaker, de Miss Match, die de verschillende mensen aan elkaar koppelt. Ze selec teert op leeftijd en uiterlijk, maar je Gewoon gezellig Alex de Ronde, directeur van Het Ketelhuis in Amsterdam, zegt niet helemaal overtuigd te zijn van het belang van dit soort initiatieven. De Ronde, die in zijn theater bijvoor beeld Nederlandse films met ondertitels draait voor doven en slechthorenden en waar filmprominenten op zater dagavond plaatjes komen draaien, zegt dat soort din gen niet te organiseren om extra mensen te trekken. 'Wij doen het gewoon omdat we het leuk vinden', zegt hij met enige bravoure. De Ronde roemt vooral de gezellig heid in Het Ketelhuis.'Film is onder deel van een avondje uit: een kop kof fie vooraf, mensen ontmoeten, dat is essentieel en daarom bouwen wij nu het nieuwe Ketelhuis om het café heen. De kwaliteit van de wijn en de appeltaart is even belangrijk als de filmprojectie.' De Ronde beweert een broertje dood te hebben aan teveel gediscussieer over film. 'Wat mij betreft hoef je de film helemaal niet HOLLAND FILM NIEUWS - 29

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 29