'Het loopt uit de klauwen9 feature Filmsector wil bewustwording effecten filmpiraterij 21% van de Nederlanders ouder dan vijftien jaar heeft in het afgelopen jaar films gedownload. En wel gemiddeld 3,2 keer. Zo blijkt uit cijfers. De hele filmsector, van het bioscoopbedrijf tot en met het home entertainmentveld, maakt zich ernstige zorgen. Consumentenbewustzijn is niet het enige waar het om draait. Ook de politiek moet zich meer bewust worden van de dreiging, aldus de zegsmannen van de belangen organisaties. Ruud Lamers: 'Gratis down loaden is moreel niet juist, strikt volgens de wet is het echter niet strafbaar? HOLLAND FILM NIEUWS Door Dick Smits NFC-voorzitter Wilco Wolfers luidde tijdens de nieuwjaarsreceptie de noodklok. Hij sprak over de bedrei ging van de filmbranche door het downloaden, inmiddels 150 miljoen keer per jaar. Ook de voorzitter van Filmwereld.net Ruud Lamers sprak begin dit jaar over het downloaden van film. In het februarinummer van Muziek en Beeld stond een artikel waarin hij aangaf dat in 2005 21% van de Nederlanders ouder dan vijf tien jaar films had gedownload, ieder gemiddeld 3,2 keer. Welke invalshoek er ook wordt geko zen en wat de cijfers ook wer kelijk zijn, duide lijk is dat het inmiddels om immense hoe- -------------------------- veelheden gaat en dat daar veel geld mee is gemoeid. Door het downloaden komt minder geld binnen aan de kassa, bij de distributeur en uitein delijk bij de producent. Het geld rolt niet meer. In ieder geval niet meer terug naar de filmin dustrie. Grafstemming Michael Lambrechtsen, directeur van de NVF, ziet het down loaden als de groot ste bedreiging voor de filmbranche.'De noodklok is terecht geluid. Het einde is heel dichtbij.' De film industrie zal minder investeren omdat de opbrengsten teruglopen. 'Dit zal leiden tot minder Beeld Tanja van Rooden films voor de bioscoop. Uiteindelijk zal er niets nieuws meer te vertonen zijn, zal er alleen nog maar te downlo aden zijn. De downloadende consu ment graaft zijn eigen graf wat betreft zijn bioscoopbezoek. En ook die van ons. Dit gaat ons allen aan. Het gaat om onze boterham. Zowel van de kas samedewerker, de operateur als de directeur. De gevolgen zullen immens zijn. Het gaat om ons voortbestaan zoals we dat nu kennen'. NVB-directeur Wim Stolwerk wil niet zo ver gaan. Voor hem is het downloa- den een van de vele redenen van de daling van de bezoekcijfers in 2005.'Het ont breken van top- films is de groot ste oorzaak.'Voor de toekomst ver- --------------------------- wacht hij veel van de digitale vooruitgang waarmee 'nog meer kwaliteit en extra's zoals 3-D geboden kan worden. De kwa liteit en service die alleen een bios coop kan bieden zal blijven concurre ren met het al dan niet illegaal en inferieur thuiskijken.' Desalniettemin beschouwt ook hij het downloaden als 'een groot probleem voor de hele business'. Strijd tegen downloaden Een aantal hobbels is te nemen in de strijd tegen het downloaden. Het begin is in feite een kwestie van men taliteit. Er zijn namelijk regels en wet telijke bepalingen die algemeen bekend zijn.'Als je iets gratis krijgt, weet je dat het illegaal is', is de duide lijke stelling van Lambrechtsen.'Het feit dat iedereen het doet maakt het nog niet legaal. Het is hetzelfde als door rood of zonder licht rijden. Iedereen weet dat het eigenlijk niet mag. Als men gepakt wordt, betaalt men daarom de boete. De volgende keer doet men het gewoon weer,

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 7