8 want gepakt worden, wordt beschouwd als pech.' Lamers nuanceert. 'Gratis downloaden is moreel niet juist, strikt volgens de wet is het echter niet strafbaar.' Een consumentencampagne kan daar wellicht verande ring in brengen. Dat wordt al geruime tijd geprobeerd. Iedereen die wel eens legaal een video of dvd huurt of koopt is bekend met Stichting Brein. Wie het logo van de Stichting niet ziet op de verpakking wordt alsnog met Stichting Brein geconfronteerd in het startmenu. Daar verschijnt naast het logo een tekst over illegaal kopiëren. Met deze en andere acties heeft Stichting Brein zich aan de consument laten zien met de boodschap: kopiëren is illegaal. Filmwereld, net Op ongeveer hetzelfde terrein begeeft zich Filmwereld.net. Bij het grote publiek is Filmwereld.net echter minder bekend. Ook binnen de eigen branche is het nog niet zon vertrouwde partij.Toch is het een samenwerkingsverband van alle Nederlandse bioscopen, videotheken, detailhandel en film- en videomaatschappij en. Zelfs de belangenvereniging van filmmakers, acteurs en actrices en Stichting Brein zijn erbij aangesloten. Filmwereld.net is opgericht om de auteursrechten te beschermen. Daarbij gaat het om de hele filmbranche. Pas sinds de oprichting gebeurt dit gezamenlijk. 'Partijen die regelmatig tegengestelde belangen hebben moeten nu opeens de neuzen dezelfde kant opzetten', aldus Lamers. Filmwereld.net geeft informatie aan consumen ten over de Nederlandse wet- en regelgeving en over de gevaren en gevolgen van filmdiefstal. Filmwereld.net organiseert een voorlichtingscampagne rond piraterij- bestrijding om de discussie op gang te brengen met film liefhebbers. Het uitgangspunt is dat filmkijkers én de branche ook in de toekomst van goede films willen blijven genieten. Wat wel en niet mag Terwijl Stichting Brein de nadruk legt op het juridische aspect van de zaak houdt Filmwereld.net zich meer bezig met de economische en culturele kant van het geheel. Die aspecten zijn niet altijd gemakkelijk te scheiden. Het aanbieden en verspreiden (uploaden en staring) van internetbestanden mag niet. Dat is namelijk een vorm van openbaar maken. De inhoud van de bestanden is andermans eigendom en mag niet worden aangeboden en verspreid zonder toestemming van de eigenaar. Het aanbieden van illegale dvd's door de georganiseerde misdaad of het branden van dvd-r's op bestelling, veelal via vraag-en-aanbodsites, is dus verboden. Het aanbieden van illegale digitale bestanden via internet op websites, nieuwsgroepen of p2p filesbaring (uitwisseldiensten) is ook verboden. Het juridische probleem is juist dat het maken van een kopie via downloaden op zich niet straf baar is. Als dit via een p2p uitwisselnetwerk gebeurt dan wordt de downloader in veel gevallen echter ook uploader. En uploaden is wel verboden. Een wijdverbreid misverstand is dat dit wel zou mogen. Zowel voor HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 8