feature te maken met graaft zijn eigen graf wat betreft ais die mm Michael Lambrechtsen: 'De downloadende consument film minder ais zVn bioscoopbezoek. En ook die van ons. particulieren als voor criminele orga nisaties geldt: het zijn beide vormen van internet-piraterij. Wat te doen? Lambrechtsen ziet voor de branche twee doelstellingen: 'Zorgen dat downloaden strafbaar wordt en zor gen dat het mogelijk wordt om bij internet serviceproviders naam en adresgegevens te achterhalen van mensen en organisaties waarvan aan getoond wordt dat ze illegaal ver spreiden.'Vandaar ook Wilco Wolfers' uitspraak over de 150 miljoen down- loads. Dat was niet alleen een nood kreet, maar ook een signaal naar de overheid. Want er zijn veel belangen mee gemoeid. In dit geval is Stolwerk het volledig eens met Lambrechtsen. Om de wet te kunnen handhaven heb je middelen nodig en de overheid geeft zichzelf niet genoeg middelen. 'De reden daarvoor is simpel: business'. 'Internet en breedband zijn speerpunten van Economische Zaken. Men heeft slechts oog voor de positie ve economische aspecten ervan. Dat het ook negatieve gevolgen heeft, zoals het ondergraven van de filmin dustrie, wordt niet gezien. Internet en breedband worden nu aan de man gebracht door reclame te maken voor snel en mooi film en televisie kijken.' Stolwerk meldt: 'Het loopt uit de klau wen. Van het hele breedband wordt 70% gebruikt voor p2p uitwisselin gen. Daarvan wordt 70% gebruikt voor film.'Als de grote telecombedrijven, kabelmaatschap- providers worden geconfronteerd met wetten en regels waarbij zij namen en adressen van piraten moe ten vrijgeven, zou dat hun uitbrei dingsplannen kunnen dwarsbomen. In hun ogen zijn dat belemmeringen. Er zijn dan immers minder (illegale) films via het net te downloaden. En die zijn nu net interessant voor de consument. Nederland loopt uit de pas Zijdelings heeft het ook investeren onbetaald onlangs een wet aangenomen waar mee iemand twee jaar gevangenisstraf riskeert met downloaden voor privé- gebruik en vijf jaar als het voor com merciële doeleinden gebeurt. Ook in de Verenigde Staten kan downloaden worden aangepakt. Nederland loopt uit de pas. En juist de kleine Nederlandse markt met haar beperkte taalgebied zal hiervan nadeel onder vinden. Het wordt heel snel onrenda bel om in film te het feit dat cultuurpro duct wordt gezien dan bij- - voorbeeld literatuur. Lambrechtsen geeft het volgende voorbeeld.'Stel, het nieuwste boek van Harry Mulisch wordt illegaal op internet gezet op de dag dat het voor het eerst in de boek winkels zou komen te liggen. Het is dan gratis te lezen voor iedereen. Heel Nederland zou op zijn kop staan: schrijvers, de culturele elite, de boekhandelaren en voorop de poli tiek. En terecht. Maar zon reactie blijft uit bij het audiovisuele product.' Vandaar ook dat niet alleen lobby werk richting Justitie, maar ook rich ting Economische Zaken en Cultuur nodig is. Ook daar moet worden beseft wat er op het spel staat en dat hun keuzes verreikende gevolgen kunnen heb ben. Zonder dat heeft voorlichting aan het publiek veel minder zin. Dat is als een parkeer wacht die zegt dat je niet mag parkeren maar die geen bon mag uit delen.Zo iemand wordt niet echt serieus genomen. Lamers ziet hoe het wel kan.'In Duitsland is wordt gedownload. De productie van de Nederlandse film zal er sterk onder lij den. Het enige alternatief is te beta len: in de bioscoop, bij huur of koop of bij het downloaden.' Handhavingsrichtlijn Kortom, om de wet te kunnen hand haven is medewerking van de provi- ders vereist. Tot nu toe pakt de over heid ze niet aan. De Europese Unie heeft wel al een akkoord bereikt over het handhaven. In Nederland is die handhavingsrichtlijn in behandeling maar nog niet aangenomen in de Tweede Kamer. Lambrechtsen vreest bovendien dat de Nederlandse versie onvoldoende middelen zal geven om filmdiefstal aan te kunnen pakken. Volgens hem moet 'de overheid maat regelen nemen ook al zijn die niet populair bij kiezer en consument. Doet ze dat niet dan betekent dat het einde van het gevecht tegen de film diefstal en het downloaden en op den duur het einde van de distributie zoals we die nu kennen.' Stolwerk is iets optimistischer. 'Uiteindelijk zal ook breedband slechts kunnen blijven bestaan als er wat te zien is. Het is daarom ook in het belang van de providers dat ze meewerken aan een oplossing voor het probleem. Voor hen is de tijd gekomen als ze helemaal zijn uitgerold.' 'Het loopt uit de klauwen.' Wordt vervolgd. HOLLAND FILM NIEUWS - 9

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 9