techniek Digitale Cinema Denktank en Gebruikersgroep van start voor 3D-films kun je hier dus terecht. Even verderop is de ruimte voor duur testen; hier wordt de zweep gelegd over een prototype van een nieuwe server. Daarnaast is de productieruim te van de Solo G2, het huidige model. Een stuk of dertig servers, de produc tiecapaciteit van die week, staan naast elkaar in een lange rij. Elk zo onge veer half afgebouwd. De servers zijn uit hoge kwaliteitscomponenten opgebouwd en bevatten ook enkele specialistische onderdelen.Toch lijken ze griezelig veel op de binnenkant van mijn eigen pc; het moederbord, de voeding, zelfs het merk van de chipset-koeler herken ik uit de com- puterwinkel. Maar, zo wordt mij ver zekerd, het gaat hier om een met uiterste precisie ontworpen apparaat. Zo is er binnenin de server een tem- peratuursverschil van slechts een graad tussen de voorkant en achter kant. Dat is goed voor de stabiliteit en betrouwbaarheid. Natte droom Elders is een werknemer bezig met de nieuwe server, de Solo G3. Aangezien deze nog in ontwikkeling is, ligt hij open en wordt hij nog onderworpen aan diverse tests. De XDC-technicus vertelt dat deze nieu we server met een terabyte aan opslagcapaciteit gebaseerd is op een nieuwe decoder die zowel Jpeg2000 als Mpeg2 aankan, en uiteraard vol doet aan de DCI-speciflcaties. De Userinterface is een groot touch screen, dat desgewenst ook een eind van de server vandaan kan worden gemonteerd. De nieuwste geïntegreer de snufjes betreffen de snelle door voer van data, de betrouwbaarheid, maar ook nog betere audio en de aan wezigheid van watermarking. Naast de nieuwe server staan twee prototypes die onderdeel gaan vor men van het theatermanagement systeem Plaza: een voor de biblio theek plus de zogenaamde 'catcher'. De bibliotheek zal alle films bevatten en is via een Gigabyte netwerkverbin ding verbonden met de Solo's, die als spelers functioneren. De Cinedisk, de portable harddisk waarop de films worden getransporteerd is in het nieuwe systeem groter, wegens de grotere omvang van Jpeg2000 bestan den, maar door een hogesnelheidsaan- sluiting zullen de films even lang doen over laden als de huidige Mpeg2 geëncodeerde films. In het Plaza- systeem worden de harddisks bij binnenkomst in de catcher geschoven die ze automatisch in de filmbiblio- theek invoert, zodat de films niet meer per zaal hoeven te worden gela den. Een echt kijkje in de keuken, want dit apparaat is nog niet uitont wikkeld. Maar het lijkt de natte droom van iedere theatermanager; films draaien vanuit je luie stoel op kantoor. De nieuwe grote portable harddisk is (toevallig?) dezelfde die Dolby gebruikt, wat de interoperabi liteit van beide labs ten goede komt. Dus wie weet, misschien wordt digita le cinema ooit wel net zo gemakkelijk bruikbaar en uitwisselbaar als 35mm film. Op de site van XDC is een interessant boek met interviews met allerlei top mensen uit de digitale cinema industrie te downloaden. Zie www.xdcinema.com Om de digitalisering van de branche te bespoedigen, is er onlangs een aantal gebruikersinitiatieven gestart. 8 december vorig jaar beleefde de Digitale Cinema Denktank haar eerste editie in CineMec in Ede. In een ontspannen, collegiale sfeer ontmoetten partners van de bioscoopketens elkaar, die al bezig zijn op 2K, voor een mix van demo's, discussies en presentaties. Zo was er een split screen van de film Afblijven! - half 35mm en half digitaal - en een demo van 3D, plus presentaties van Mariene Wickel van Jean Mineur Mediavision, Regis Raway van XDC en gastheer Gerben Kuipers.Een tweede editie van deze denktank is in ont wikkeling, waarvoor een voorlopige datum medio maart is geprikt. Aan de vertonerskant is een aantal digitale exploitanten een gebruikers groep begonnen. Om niet allemaal het wiel met betrekking tot deelas pecten van de digitalisering te hoeven uitvinden, is er een aantal thema 's benoemd. Ieder aangesloten theater onderzoekt een van deze thema's, zoals de omroepen, hd-dvd en Blu-ray, training en andere audio ondertitels. De bevindingen zullen op een gezamenlijke bijeenkomst aan de leden worden gerapporteerd. Bioscopen die al bezig zijn op het niveau van 2K en zich hierbij aan willen sluiten, kun nen contact opnemen met Frank de Neeve, deneeve@xs4all.nl. Gerben Kuipers als bevlogen gastheer toont split screen. Foto Frank de Neeve HOLLAND FILM NIEUWS - 1 7

Holland Film Nieuws | 2007 | | pagina 20