Er was eens... column 21 Door Hans Pos De juiste film op de juiste tijd vertonen, specifieke en soms vergeten doelgroepen aanboren, de bioscoop een warme (beveiligde) ambiance geven... Prachtige voornemens die vaak zullen zijn uitgesproken door enthousiaste marke teers, doch dikwijls een vroege dood zijn gestorven in nut teloze Powerpoint-presentaties, chique ingeringde versla gen van overbetaalde onderzoeksbureaus of memo's van stoffige werkgroepjes. Het doemdenken is zelfs zó groot dat de branche zélf het lijdend voorwerp dreigt te worden van een prachtig Disney-sprookje:'lang, héél lang geleden, was er eens een gebouw dat 'bioscoop' werd genoemd.en in dat gebouw deed men iets heel merkwaardigs: er werden films ver toond. ooit een heel populair fenomeen, totdat er op een gegeven moment geen hond meer naar kwam kijken. Gelukkig wordt dit asgrauwe toekomstbeeld doorbroken door een paar'musketiers', die door roeien en ruiten gaan om deze prachtige voornemens ook daadwerkelijk te ver wezenlijken. Ze worden daarbij geleid door een aansteke lijke dosis eigenwijsheid en gevaarlijk opportunisme. Werden deze helden eerst nog wel eens weggehoond en nauwelijks serieus genomen, inmiddels hebben ze door schade en schande kunnen laten zien dat ze niet leven in luchtkastelen en wordt hun voorbeeld zowaar zelfs gevolgd. Ergo: de bioscoop wordt met kunst en vliegwerk van de ondergang gered. Er zit weer muziek in. De bouw en verbouwplannen rijzen tegenwoordig als smakelijke paddestoelen uit de grond, en het zal weinig schelen of Nederland is binnen afzienbare tijd omgetoverd tot een waar uitgaansparadijs. Een van de instrumenten om de bioscoop wat laagdrempe lig en toegankelijk te maken is de zogenaamde 'multifuncti onaliteit'. De bioscoop als podium voor films, bruiloften, partijen, congressen en... evenementen. Wat is er leuker dan juist in de bioscoop zelf de allereerste schreden te zetten voor een film die uiteindelijk op datzelf de witte doek geprojecteerd gaat worden? Zo was CineMec Ede onlangs het woelige podium voor een zeer grote en succesvolle auditie voor de nieuwe Nederlandse bioscoopfilm Timboektoe. Musketier Gerben Kuipers had de poorten van zijn rode burcht wagenwijd opengezet, en enkele duizenden kandidaten betraden, bevangen door goede moed, dromen en illusies, zijn immense huiskamer. De landelijke pers smulde met volle teugen van dit unieke evenement, waaruit - net als bij Afblijven! immers het geval was - misschien wel een nieuw filmtalent zou kun nen komen bovendrijven. Misschien zou het zelfs wel 'Dreetje' Hazes junior kunnen zijn, die ook de tocht naar het woeste Ede had aanvaard. Enkele weken later werd dit huzarenstukje herhaald in het MustSee-paleis in Delft, waar de audities voor twee hoofd rollen in de film Kapitein Rob plaatsvonden. Nu zelfs in Foto Tanja van Rooden. zeven zalen tegelijk. Er heerst een breed gedragen pessimisme over de vraag of de jeugd van tegenwoordig, verwend door en gewend aan 'Idols'X-factors' en allerhande 'Make-Overs' nog wel naar de bioscoop te lokken is. Deze twee bioscoopevenemen ten tonen aan dat die onzekere toekomst nog wel eens verrassend rooskleurig zou kunnen zijn. Op www.auditieforum.eu praat diezelfde doelgroep hon derduit over de audities, en wordt het overduidelijk dat ze allemaal, zonder enige uitzondering, de beide films zullen gaan bekijken. In een bioscoop, die best wel 'vet' is, en waar dingen gebeuren waarover je moet kunnen meepra ten. Lang hoeven ze gelukkig niet te wachten, want eind dit jaar worden ze op hun wenken bediend. In oktober is het weer Carry Slee maand. Dan zal Timboektoe worden gelanceerd als een waardige opvolger van het zo succesvolle Afblijven!. En tegen het einde van dit jaar lonkt de grote Nederlandse kerstfilm Kapitein Rob en het geheim van professor Lupardi. Een denderend avontuur voor jong en oud, met Thijs Katja, Arjan Ederveen en vele anderen. 'Hope is a good thing, maybe the best of things, and no good thing ever dies' (uit: The Shawshank Redemption) HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2007 | | pagina 23