in productie Hans Pos: 'Het meeste geld ging naar de stropdassen. Wij noemen ze wel zeemeeu wen. Ze komen bij jou alles onderschijten en vliegen dan weer verder. Het heeft niets met film te maken! 30 zwaar maatschappelijk thema, de ander is veel vrolijker. Bij een derde Carry Slee-film worden weer heel andere thema's aangesneden.' Maria: 'Carry schrijft wel jeugdboeken vol gens een bepaald stramien. Het gaat altijd over jongelui die elkaar leuk vin den en die elkaar aan het einde ook krijgen.' Dave:'Als je het cijfermatig bekijkt is het leuk dat er in de afgelopen zeven jaar twintig miljoen mensen naar een Nederlandse film zijn komen kijken. Drieënhalf miljoen daarvan kwamen voor een film van Shooting Star! In die tijd is door het Filmfonds 150 mil joen euro subsidie uitgedeeld. Wij hebben daar anderhalf miljoen euro van gekregen. Met één procent uit de subsidiepot hebben we twintig pro cent van de bioscoopkaartjes ver kocht.' Zeemeeuwen Als het onderwerp filmfinanciering wordt aangesneden, komt bij alledrie de frustratie naar boven. Met minimale bijdragen van het Filmfonds zocht Shooting Star naar andere financie- ringsvormen. Baby Blue was een van de eerste cv-films en Timboektoe is de laatste. Hans:'Onze ervaringen met de cv-regeling zijn bijzonder negatief. Die regeling werd opgezet zonder reke ning te houden met hoe je in de prak tijk een film maakt. Het meeste geld ging naar de stropdassen. Wij noemen ze wel zeemeeuwen. Ze komen bij jou alles onderschijten en vliegen dan weer verder. Het heeft niets met film te maken.' Maria: 'Voor Afblijven! werd tachtigduizend euro aan juristen uitge geven. Dat was tien procent van het totale budget!' Kapitein Rob is onlangs als enige film afgewezen door het suppletiefonds. Hans:'Ook over de uitvoering van het suppletiefonds is niet goed nagedacht. Vandaar die rij wachtenden op de stoep van het Filmfonds.' Maria: 'We zijn afgewezen omdat we, noodge dwongen, al waren begonnen met de opnamen. Iemand heeft een regeltje bedacht dat dat niet is toegestaan. Maar in de statuten van het suppletie fonds staat dat het gaat om alle films die in 2007 worden gemaakt. Wij gaan het besluit aanvechten, maar je wordt er zo moe van.' Dave: 'We hebben Kapitein Rob gefinancierd met een lening van vijf ton op dit pand.' Maria, Hans en Dave hebben zelf een opzet bedacht voor een fonds voor commerciële films. Hun voorstel publi ceerden ze vier jaar geleden in een piepkleine advertentie op de voorpa gina van de Volkskrant. Onder de titel 'Politicipak uw loep' is de tekst nog steeds terug te vinden op het internet. Er was destijds veel belangstelling van ambtenaren en politici. Harrison Ford De mensen van Shooting Star zijn actief in alle stadia van filmproductie. Als scenarioschrijver heb je een bepaald beeld voor ogen. Klopt dat later met de uiteindelijke filmbeel den? Maria:'Dat beeld transformeert. Je hebt bijvoorbeeld vage beelden van Bettien Martens.Als je gaat casten en je vindt Thekla Reuten, dan wordt zij langzaamaan Bella Bettien.' Hans: 'Bettien Martens is een bestaande figuur, waar foto's en filmbeelden van bestaan. Kapitein Rob is een stripfi guur. Op het moment dat Thijs Romer tevoorschijn komt als Kapitein Rob is hij dat ook. Maar dan zónder pijp. De hedendaagse actieheld rookt geen pijp.' Maria:'Thijs heeft echt Harrison Ford-kwaliteiten Maria: 'Met locaties heb je het ook. Voor Timboektoe had ik vage notie van een prehistorische grot. Ik was blij dat Dave die moest gaan zoeken. Ik dacht al direct dat we die prehisto rische grotten vast niet met lampen mochten betreden.' Dave:'De grot die ik vond was pas ontdekt door een vader en zoon. Heel speciaal, met kristallen enzo.We wilden daar muur schilderingen namaken van zestien duizend jaar voor Christus. We moesten die vader en zoon ervan overtuigen dat we echt met waterverf zouden werken. Toen de schilderin gen eenmaal af waren wilden ze ze laten zitten omdat ze zo mooi waren.' Huisvrouwen Voor de casting halen jullie hele toe ren uit met honderden tieners uit heel Nederland. Was er geen andere manier? Maria: 'Voor Afblijven! zijn we ook naar de reguliere castingbu reaus gegaan. Maar Sem Veeger zou den we nooit gevonden hebben zon der die castingdag.' Hans: 'Het is dé manier om nieuwe gezichten te vin den. Bovendien kun je op die manier een gedeelte van je publiek aan je binden. Iedereen die op zo'n dag geweest is, heeft het gevoel dat het ook hun film is geworden. Het was een uitje, een belevenis.' Dave:'Ik was gisteren op de Tina-dag in Duinrell om de film en het nieuwe boek van Carry Slee te promoten. Er waren daar veel mensen die op een van de castingdagen waren geweest. Tessa, die in Afblijven! Fleur speelt, werd de hele tijd met Fleur aangesproken.' Om een nieuwe uitdaging aan te gaan komen er even geen jeugdfilms meer bij Shooting Star vandaan. Hoewel, Dave heeft zoveel plezier gehad met zijn regiedebuut Timboektoe, dat hij denkt aan een nieuwe Carry Slee-ver filming. En er bestaat ook een kans dat Hans een tweede Kapitein Rob zal maken. Shooting Star gaat ook weer aan de slag met Jeroen Krabbé. Die gaat Rico's Vleugels van Rascha Peper verfilmen. Maria is bezig de financiering van haar nieuwe film. Het scenario van Sonny Boy wordt geschreven door Pieter van de Waterbeemd naar het boek van Annejet van der Zijl. Maria:'Het gaat over een liefdesrelatie tussen een moeder van vier kinderen en een zwarte man, vlak voor en tijdens de oorlog. Eigenlijk heb ik Kate Winslet voor ogen als de moeder, maar dat is utopisch. Eerst de financiering rond- krijgen.' Hans: 'Voor die hoofdrol gaan we ook een castingdag houden, met allemaal huisvrouwen!' HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2007 | | pagina 28