Niks dan digitaal m BEURZEN FESTIVALS HFN Pathé- directeur Lauge Nielsen zal dit jaar in ieder geval in de schijn werpers komen te staan. Vakbeurs Cinema Expo draait rondom eentjes en nulletjes De afgelopen jaren was digitaal eigenlijk altijd wel hét hoofdonderwerp tijdens de Europese bioscoopvakbeurs Cinema Expo in de Amsterdamse RAI. Maar dit jaar lijkt het om vrijwel niets anders meer te draaien dan digitaal. Door Jeroen Huijsdens Een blik op het programma van alweer de negen tiende editie van de vakbeurs voor Europese bios coopexploitanten leert dat het jaarlijkse marketing- en concessiepraatje van Coca-Cola ongeveer nog het enige seminar is waar het niet gaat over de impact van het digitale tijdperk op het bioscoopvak. Alle andere seminars, die geprogrammeerd staan van 21 juni tot en met 24 juni in de RAI in Amsterdam, focus sen zich op het onderwerp dat het reilen en zeilen van de industrie volledig lijkt te bepalen: digitaal. De seminars behandelen weliswaar allemaal een ander deelgebied, maar het blijft draaien om de nulletjes en eentjes: Distribution of Alternative Content through Ex- hibition (maandagochtend), Geekto Sleek: The Sur- prising Evolution of Online Piracy (maandagmiddag), Digital Cinema Rollout in Europe (dinsdagochtend), Digital 3D Cinema (donderdagochtend) en Additional Programming and New Cinema Coing Experiences (donderdagmiddag). Bekende gezichten Hoewel het heel begrijpelijk is dat Cinema Expo juist deze onderwerpen naar voren schuift, doen de aan de seminars gekoppelde sprekers wel vermoeden dat de verzamelde vakbroeders weer erg naar eikaars navel gaan lopen staren. Terwijl het zo goed zou zijn als er wat input van buitenaf zou komen, bijvoor beeld in de vorm van een trendwatcher die het publiek mee kan nemen in een bepaalde toekomstvisie óf een marketinggoeroe die wat prikkelende uitspra ken doet. Ook op de beursvloer zijn er niet heel veel nieuwe gezichten te verwachten. De bedrij ven die direct of indirect betrokken zijn bij de digitale roll out doen onverminderd goede zaken en hun vertegen woordigers zullen op de Cinema Expo 2009. Foto Tanja van Rooc/en. beursvloer dan ook te herkennen zijn aan een brede glimlach. De vraag is wel in hoeverre de economische crisis gevolgen heeft voor de andere standhouders. Of zouden ook zij kunnen profiteren van de groei die de bioscoopsector momenteel doormaakt? Een wandeling over de beursvloer gaat dat vast snel genoeg duidelijk maken. Een feit is in ieder geval dat de beurs dit jaar langer open is dan afgelopen jaren. Geïnteresseerde exploitanten kunnen zowel dinsdagmiddag vanaf half drie als woensdagmiddag én donderdagochtend van acht uur tot half twaalf terecht voor het allerlaatste nieuws op het gebied van geluidssystemen, stoelen, kassasoftware en andere noodzakelijkheden. Films en sterren Slaagde het team van Cinema Expo er vorig jaar - mede als gevolg van de concurrentie met het toenmalige European Cinema Summit? - in om de te vertonen films al in een vroeg stadium bekend te maken, nu is het toch vooral weer een kwestie van af wachten. Bij het ter perse gaan van dit nummer waren alleen de vertoningen van Toy Story 3 3D (Disney), Get Him to the Greek (Universal) en Despicable Me 3D (Universal) een zekerheid. 20th Century Fox liet de filmtitels nog niet vallen, maar zal de goede repu tatie niet schaden en ongetwijfeld ook op de proppen komen met enkele beroemdheden. Maar wie dat zijn, wordt angstvallig geheim gehouden. Wat zeker geen geheim is, is dat Pathé-directeur Lauge Nielsen dit jaar in ieder geval in de schijnwer pers zal komen te staan. Nielsen krijgt 23 juni de prijs uitgereikt van International Exhibitor of the Year. Hij is daarmee de eerste in ons land werkzame filmver- tegenwoordiger die een Expo-prijs in ontvangst mag gaan nemen. Hoewel Lauge Nielsen voor een primeur gaat zorgen, lijkt de 201 O-editie van Cinema Expo vooral veel ver trouwde elementen te gaan bieden. Dat de organi satie toch ook een nieuwe weg gaat inslaan, blijkt uit de directe betrokkenheid van de Europese belangen organisatie voor bioscoopexploitanten UNIC. Cinema Expo is vanaf dit jaar ook de officiële conventie van de UNIC. Dat dat met zich mee gaat brengen dat Cinema Expo volgend jaar in een andere stad gaat neerstrijken moeten we maar beschouwen als iets positiefs. Verandering van spijs doet immers eten... Meer actuele informatie over Cinema Expo is te vin den op www.cinemaexpo.com. 'lt is not meant to be a hobby!' (Russell Brand als Aldous Snow in Ger Him to the Greek)

Holland Film Nieuws | 2010 | | pagina 15