Pathé schudt Nederland wakker ACHTER DE SCHERMEN 'Als straks alles digi taal wordt vertoond, zijner misschien helemaal geen thea ters meer nodig om het publiek van film te laten genie ten/ ACHTER DE SCHERMEN 'Vergeef me dat ik deze ont wikkeling slechts met gematigd enthousias me bekijk.' E3 Branche reageert op expanderend Pathé Met de overname van Minerva is de grootste bioscoopexploitant van Nederland nog veel groter geworden. Het bedrijf van Lauge Nielsen stuurt nu tweeëntwintig grote theaters aan en genereert bijna vijftig procent van alle bezoekers. Is dat een zegen voor de sector of juist een vloek? De bioscoopbranche reageert. 'Laten we het vooral niet zwaar der maken dan het is.' Door Robbert Blokland Een exact aantal kan directeur Lauge Nielsen niet noemen. 'Maar Pathé exploiteert na de overname zo'n dertig procent van alle Neder landse bioscoopstoelen', rekent hij voor. Wie echter naar het aantal verkochte kaartjes kijkt, ziet een iets ander beeld. In 2009 namen Pathé en Minerva samen 44 procent van alle verkochte bioscoopkaartjes voor hun rekening. En de kans lijkt reëel dat dat aantal na de over name verder zal toenemen. Dat het nieuwe bedrijf een machts factor van formaat is, staat buiten kijf. Maar wat zijn exact de conse quenties van zo'n enorme markt leider? En juichen andere grote spelers in de sector deze ontwikke ling juist toe, of volgen ze het met argusogen? Evenwicht Pathé-directeur Nielsen maakt geen geheim van zijn inmiddels bewezen marktstrategie. 'Wie moderne the aters neerzet op de juiste plekken, trekt meer bezoekers dan wie oude, zelfs verloederde theaters laat staan op plekken waar minder vraag is naar bioscopen', stelt hij. 'Onze con- cullega's zouden met zo'n aanpak ook meer kaartjes kunnen verkopen. Minerva was de partij die naast ons op dit gebied het meest actief was. En dat maakte Minerva voor ons ook juist zo'n interessante partij.' Een ander concern dat aasde op de Minerva-theaters was de Wolff Cinema Groep. 'Een van de redenen daarvoor was dat wij een meer evenwichtige verdeling van de markt hoopten te creëren', legt di recteur Phillipp Wolff uit. 'Dat is niet gelukt, dus vergeef me dat ik deze ontwikkeling slechts met gematigd enthousiasme bekijk. Ik betwijfel of we van een "optimale situatie" kunnen spreken als één onderne ming in Nederland de helft van alle bioscoopbezoekers trekt.' Maar nu de overname een feit is, ziet Wolff ook wel voordelen aan de expansie van Pathé. 'Laten we het vooral niet zwaarder maken dan het is', nuanceert hij. 'Pathé is een erg goede bioscoopexploitant die goede dingen doet voor de hele branche. Zo'n speler komt het imago van de hele sector ten goede.' Wolff Cinema Groep blijft ondertussen zoeken naar andere vormen van uitbreiding. 'Dan heb ik het over onze eigen nieuwbouw. Maar we sluiten ook andere vormen van samenwerking zeker niet uit.' Ouderwets Ook de distributeurs hebben gemengd-positieve gevoelens bij het samengaan van de twee bedrijven. 'Als distributeur bevindt je je van nature in een ingewikkelde relatie met de bioscopen', stelt managing director Karel de Vries van Universal Pictures International. 'Dus in eerste instantie is er weinig reden tot vreugde als een grote speler nóg groter wordt. Het is mis schien een ouderwetse manier van denken, maar volgens mij heeft de markt er baat bij iets gefragmen- teerder te zijn dan hij nu is.' Daar stelt De Vries echter tegen- Opening van Pathé Zaandam over dat Pathé een marktleider is 'die zijn verantwoordelijkheid neemt. We gaan ervan uit dat Pathé dat blijft doen, zeker nu die verantwoor delijkheid nóg groter is geworden.' Het bedrijf heeft de markt de afgelopen tien jaar flink geprofes sionaliseerd, vindt de UPI-baas. 'Hun investeringen in nieuwe theaters en digitale projectoren heeft onmis kenbaar geleid tot een structurele verhoging van de bezoekersaantal len.' Sterk merk Dat beaamt managing director Hajo Binsbergen van distributeur Warner Bros. Pictures. 'Wij werken al jaren fijn samen met Pathé en Minerva', legt hij uit. 'Ik zie niet in waarom dat zou veranderen nu zij zijn samen gegaan in één bedrijf. Ik denk juist dat zij elkaar kunnen versterken, bijvoorbeeld als Pathé zich als sterk merk profileert in de oude Minerva- steden.' Bovendien zal ook die enorme speler een enorm aantal zalen moeten vullen. 'Wij zijn als Warner Bros. Pictures óók groot', repliceert Binsbergen. 'Wij kunnen niet zonder Pathé. Maar Pathé kan óók niet zonder ons. Het bedrijf heeft een hoop geld in de fusie geïnvesteerd. Dat geld moet toch worden terug verdiend. En daar hebben ze de films van de distributeurs heel hard bij nodig.' Ook algemeen directeur Wilco Wol- fers van A-Film ziet veel voordelen in de overname. 'Pathé heeft altijd heel veel geld gestoken in innovatie en nieuwbouw', knikt hij. 'Het is een grote stap voorwaarts voor veel provinciesteden dat Pathé daar nu ook gaat investeren. Er zijn bedrij ven die daar minder vooruitstrevend in zijn.' Argwaan Wolfers is ook voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Filmdistributeurs (NVF). Vooral in die hoedanigheid is hij erg benieuwd of de overname gevolgen zal hebben voor de totale bioscoopbranche. 'Ik zie geen reden tot argwaan', beklemtoont hij. 'Maar Pathé kan als onbetwiste marktleider een heel eigen koers gaan volgen, zonder dat andere spelers daar iets aan kunnen doen.' Hij vraagt zich af in hoeverre het nieuwe bedrijf rekening met zijn concullega's blijft houden. 'Pathé is natuurlijk niet gek. Maar het bedrijf zit qua grootte wel tegen een grens aan waar ze wat mij betreft niet overheen hoeven.' Directeur Nielsen van Pathé be- zweert echter dat de angst voor nog meer expansie ongegrond is. 'Het gaat ons er niet om de groot ste te worden, wij wilden gewoon een betere landelijke dekking', legt hij uit. 'In grote steden als Breda, Delft, Maastricht, Tilburg en Zwolle hadden wij nog geen theaters. En het heeft geen zin daar nieuwe theaters te gaan bouwen. Dus ga je kijken of reeds bestaande bioscopen over te nemen zijn.' Nieuwbouw Nielsen kan zich 'zo snel niet bedenken waar Pathé nu nog zou willen uitbreiden'. Zijn bedrijf heeft ook nieuwbouwprojecten van Mi nerva overgenomen in Zaandam, Haarlem en Amersfoort. 'Alleen Utrecht blijft een moeilijk verhaal', verzucht hij. 'De plannen zijn er al jaren, zowel bij Wolff als bij ons. En een stad als Utrecht heeft eigenlijk ook twee grote bioscopen nodig. De theaters die er zijn, barsten zo'n beetje uit hun voegen.' De vraag is volgens Pathé-baas wel 'welke vorm de bioscopen de komende tien, twintig jaar gaan krijgen. Zeker als straks alles digitaal wordt vertoond, zijn er misschien helemaal geen theaters meer nodig om het publiek van film te laten genieten. Dan kan het zelfs in vergadercentra en sportpalei zen. Dat wordt volgens mij een veel grotere bedreiging voor de branche dan het feit dat Pathé een paar theaters heeft overgenomen.' De feiten Met de overname van Minerva door Pathé gaat het nieuwe bedrijf in totaal tweeëntwintig theaters aansturen. Pathé heeft momenteel dertien vestigin gen in vooral de vier grote steden plus Eindhoven, Groningen en Helmond. De Minerva-bioscopen zijn gevestigd in Alkmaar, Arnhem, Breda, Delft, Haarlem, Maastricht, Tilburg, Zwolle en Zaandam. Ook de nieuwbouwpro jecten van Minerva in Zaandam, Haarlem en Amersfoort worden betrok ken in de overname. Pathé ontvangt jaarlijks ruim negen miljoen bezoekers. Met de overname van de Minerva-bioscopen worden dit jaar elf miljoen bezoekers verwacht. In totaal bezochten vorig jaar ruim 27 miljoen mensen een bioscoop in Nederland. Voorlopig houden de Minerva-bioscopen hun naam. Het komende halfjaar wordt zorgvuldig bekeken op welke wijze aan de integratie van beide bedrijven het beste gestalte kan worden gege ven. Er worden geen gedwongen ontslagen verwacht. Er werken negen honderd mensen bij Pathé en driehonderd bij Minerva. 'A group must have a leader.' (John C. Reilly als 5 in 9) 'As your leader, I encourage you from time to time, and always in a respectful manner, to question my logic.' (Lucy Liu in KM BUI)

Holland Film Nieuws | 2010 | | pagina 19