Hink-stap-sprong naar digitaliseringsplan TECHNIEK HFN 'Hard werken doe je in stilte.' Nationaal plan voor digitalisering bioscoopsector is aanstaande De vorming van een nationaal plan voor de digitalisering van de bioscoopsector is in z'n laatste fase. Momenteel worden er gesprekken gevoerd met financiële partijen en integrators, worden er evenementen bezocht en is er gepraat met de Hollywood studio's. Geen van de betrok kenen die aan het plan werken wil echter al te veel zeg gen, voordat het plan op 1 juli echt klaar is. 'Hard werken doe je in stilte'. Door Frank de Neeve 'Voorlopig ligt het er nog niet'. 'Het is nog in status nascendi'. 'Ik heb niet de neiging om ieder onderdeel van het proces te delen'. Eind mei zijn leden van de projectgroep die aan het plan werken niet erg mede- deelzaam. We moeten het moment dat het klaar is maar afwachten: rond Cinema Expo in concept en 1 juli de eindtekst. Projectleider Gamila Ylstra is druk bezig het plan te finetunen. 'Ik heb niet zoveel nieuws', zegt zij dan ook. 'Het zijn pieken en dalen, zoals elk project'. NVB-directeur Ron Sterk hanteert dezelfde strategie. 'Hard werken doe je in stilte', aldus Sterk. En Michael Lambrechtsen van de NVF: 'Er komt een plan en dat is 1 juli klaar. Jij wilt weten wat er in het plan staat, maar het is nog niet klaar...' Inmiddels worden de contouren van het plan echter wel duidelijk. Men lijkt voor een variant te kiezen waarbij wordt samengewerkt met een of meerdere integrators, de intermediaire partijen die virtual print fee-deals heb ben met de studio's. Waarschijnlijk zal ook de overheid aan het project bijdragen, maar dan alleen voor die theaters die anders geen vpf-finan- ciering zouden kunnen krijgen. Toch lijkt het plan in wording niet alleen voor hen aantrekkelijk. 'Voor filmthe aters is de urgentie het grootst,' zegt Ron Sterk, 'maar uit alle calculaties blijkt dat het ook voor commerciële bioscopen een uiterst aantrekkelijke propositie kan worden'. Positief De planvorming wordt voortdurend internationaal getoetst. In april is een delegatie van de projectorgani satie naar de Verenigde Staten geweest voor gesprek ken met vertegenwoordigers van de studio's. 'Ik dacht dat dat moeilijk zou gaan, maar het ging heel goed en men was heel positief', aldus Gamila Ylstra. En tijdens het filmfestival van Cannes kwamen Europese beleids makers en 'digitale plannenmakers' bijeen, voor een evenement over financiering van de digitalisering. Op handels missie naar Hollywood. Eind mei was men bij de projectgroep in de laatste fase van de planvorming beland. 'We zijn nu een concreet businessplan aan het schrijven voor de beheersorga nisatie die de roll out moet gaan doen', aldus Ylstra. 'Daarnaast houden we individuele werksessies met de integrators over hun voorstel. Het blijkt namelijk dat er nogal wat variatie is in de deals, waardoor wij meer ruimte hebben om te kiezen. De definitieve deal zal echter worden gemaakt door de nog op te zetten beheersorganisatie. Het is dus een beetje hink-stap- sprong'. Heikele punten Maar zo enthousiast als men is, er zijn nog wel degelijk hobbels op de weg. Zo is er momenteel internationaal een groot tekort aan projectieapparatuur en is het onduidelijk wanneer de fabrikanten weer voldoende kunnen leveren. Ondertussen wachten betrokken partijen zoals de integrators, de studio's en de overheid hoe het plan eruit gaat zien. Zij staan nu welwillend tegenover de intentie om een nationaal plan te maken en de consen sus binnen de branche daaromtrent. Echt enthousiast kan men pas zijn als het plan er ligt. Enige potentieel heikele punten zijn getackeld. Zo weet men al in welke vorm overheidssteun door 'Europa' wordt toegestaan. 'We hebben veel geleerd van het Italiaanse belasting voorstel en het afgeketste nationale plan in Frankrijk', aldus NVB's Ron Sterk. En ook de nieuwe regering lijkt geen roet in het eten te kunnen gooien. 'Daar zijn we niet van afhankelijk. We hebben bestaande subsidiere gelingen verkend en zijn in het proces om daar gebruik van te maken', vertelt Michael Lambrechtsen van de NVF. 'Maar ook daarvoor geldt: dan moet het plan eerst af zijn...' What is your position on the role of government in supporting innovation?' (Jeremy Piven als Dean Pritchard in Old School)

Holland Film Nieuws | 2010 | | pagina 21