Digitaal filmtransport steeds dichterbij ACHTER DE SCHERMEN 'Volgend jaar sturen we zo'n print via een kabel naar de filmkluis/ Gofilex rolt digitale filmdienst verder uit Stapje voor stapje begint de digitale omwenteling vorm te krijgen. Afgelopen maand startte in enkele theaters de test om hoofdfilms af te handelen. Een gesprek met Paul Huis in 't Veld van Gofilex. Door l/ona van Genderen Stort Op deze zomerse dinsdagavond in mei is er onge kend veel bedrijvigheid in de loodsen van de Filmcen trale in Zeist. Transportcoördinator Jac Bakker en zijn mannen werken hard door om alle (analoge) prints van Sex and the City 2 in de Gofilex-bestelbussen te laden, zodat ze op tijd in de theaters zijn voor de speciale Ladies Nights die in veel theaters worden gehouden en al tijden uitverkocht zijn. Boven op kantoor geeft Paul Huis in 't Veld een kijkje in de toekomst - dichterbij dan je denkt - waarbij dit soort bedrijvigheid niet meer zichtbaar is. Paul legt uit: 'In de afgelopen drie jaar heeft Gofilex onder andere via een werkgroep, bestaande uit NVF, NVB en distri buteurs onderzocht hoe de digitalisering in Nederland gerealiseerd en geïntegreerd kan worden op basis van de bestaande werkwijze. In dezelfde periode heeft Gofilex het nodige gedaan en geïnvesteerd om het overbrengen van digitale bestanden mogelijk te maken. In 38 theaters zijn intussen al filmkluizen aan wezig en we zijn zover dat digitale trailers verzonden worden, die gekoppeld zijn aan boekingen. Ons doel is om eind 2010 alle theaters voorzien te hebben van filmkluizen, zodat we begin 2011 de eerste hoofdfilms kunnen gaan verzenden binnen de huidige werkwijze.' Hij vervolgt: 'We zitten op dit moment nog in de tussenfase tussen 35mm prints en helemaal di gitaal, waarbij nog gebruik wordt gemaakt van harde schijven en USB-sticks om de informatie te verzenden. Je moet het eigenlijk zien als een semi-digitale versie van ons nachttransport, de prints die we normaal met onze auto's afleveren, worden nu als een pakketje "harde schijf" vervoerd. Maar volgend jaar sturen we zo'n print via een kabel naar de filmkluis, die als het ware als digitale postbus van het theater fungeert. De Filmdienst van Gofilex vervult in deze keten dezelfde rol als nu, als een onafhankelijke partij die met het nachttransport exclusief voor de filmbranche werkt.' Sleutels Voor het technische gedeelte haalt Paul er een sche ma bij: Je moet het zo zien, de digitalisering geeft de mogelijkheid om de hele filmketen vanaf een Digitale Source Master (DSM) tot en met de Digitale Cinema Print (DCP) die in de theaters aankomen te beheren Paul Huis in 't Veld. Foto Michel ter Wolbeek en te controleren. Gofilex gaat naast het afleveren van digitale films ook DSM's DCP's opslaan in haar datawarehouse (feitelijk net als daar nu de prints in de schappen liggen). Het door ons ontwikkelde centraal sleutelmanagement geeft de filmbranche de mogelijkheid om vervolgens - in overleg met de dis tributeur - gelijktijdig met het afleveren van DCP's op basis van de boeking een theatersleutel te verzenden naar de betreffende bioscoop.' Pilot Begin dit jaar hebben Gofilex en Projectgroep Digitalisering zich aangesloten bij Dutch Media Hub. Paul licht toe: 'Om onze digitale vervoerssystemen in een breder kader verder te ontwikkelen, alsmede de benodigde diensten rondom het vervoerssysteem, is het goed om met partijen zoals KPN op een ander werkniveau te overleggen. Het blijft immers ons doel om een kostenefficiënte operatie en dienstverlening neer te zetten, die over twee jaar - als alle theaters gedigitaliseerd zijn - nauw aansluiten bij de eisen en wensen die de filmbranche aan ons zal stellen. Met alle voordelen van dien voor zowel distributeurs als exploitanten. Afgelopen april zijn wij, net als Gamila Ylstra en Michael Lambrechtsen, meegeweest met een door Dutch Media Hub georganiseerde handels missie naar Los Angeles. Daar hebben we in klein verband bij de meeste grote studio's gesprekken gevoerd over onder andere de wijze waarop wij in Nederland de opslag en distributie van digitale content gaan verzorgen. Momenteel loopt er een uit gebreide test met een aantal theaters en distributeurs om hoofdfilms af te handelen. De resultaten hiervan worden in augustus bekend gemaakt.' 'Explain the transport mechanism, that's all l'm asking.' (Jinqh Kim in Southland Ta/es)

Holland Film Nieuws | 2010 | | pagina 26