Prikkelvrij naar de bios In the picture m MARKETING/ IN THE PICTURE Autismevriendelijke cinema in De Uitkijk Eens per maand blijft het zaallicht aan en gaat het volu me omlaag. Door deze aanpassingen kunnen autistische jongeren, die niet van drukte en herrie houden, toch naar de film. De Uitkijk in Amsterdam organiseert sinds ander halfjaar autismevriendelijke voorstellingen en boort zo een nieuwe doelgroep aan. Door Anneke Arenfsen Elke derde zaterdag van de maand vertoont De Uitkijk een film op autismevriendelijke wijze. Net als bij een 'normale' voorstel ling is er geen pauze. De reden: 'Autisten weten op dat moment niet wat van hen verwacht wordt', zegt Marieke Jonker, initiator van autismevriendelijke filmvoorstel lingen. Structuur en overzicht zijn erg belangrijk. 'Het nabijgelegen Pathé de Munt is voor autisten heel onoverzichtelijk. Er staan lange rijen voor de kassa en de film begint minuten later dan het kaartje aangeeft', aldus pr-mede- werkster Jorinde Vroonhof. Bij het filmtheater met één zaal heerst rust. Pictogrammen geven aan waar het toilet is en dat er een drankje te koop is. Een medewer ker geeft een inleiding, waarin hij de aanpassingen voor de autisme vriendelijke vertoning uitlegt. Het zaallicht blijft half aan en de bosto nen worden uit het geluid gefilterd. De films worden digitaal vertoond. Jonker: 'Autisten kunnen door het flikkerende licht van een projector epileptische aanvallen krijgen.' Autism friendly Jonker heeft het concept over genomen van de Engelse keten Picturehouse Cinemas. Dat organi seerde in 2005 de eerste autism friendly voorstelling in de Lon- dense Ritzy Cinema. Een moeder was met een lijst aanpassingen gekomen om samen met haar autistische kind naar de bioscoop te kunnen. Zeventien bioscopen in Engeland programmeren nu maandelijks een aangepaste voorstelling. Filmtheater Concordia in Enschede organiseert sinds oktober 2009 ook autisme vriendelijke vertoningen. Tijdens schoolvakanties biedt Concordia Nederlands gesproken kinderfilms uit het reguliere programma aan. In februari 2009 was de eerste Nederlandse autismevriendelijke voorstelling het uitverkochte De maanprinses en het witte paard. Per keer worden zestig van de zesentachtig plaatsbewijzen in De Uitkijk verkocht, anders is het voor autisten te druk. Na vier kinder voorstellingen organiseert De Uitkijk nu aangepaste vertoningen voor jong volwassenen. Geen Rain Man Na elke voorstelling kunnen be zoekers aangeven welke produc ties ze nog willen zien. Klassieker Rain Man staat sowieso niet op het programma, omdat 'deze film een beperkt beeld van autisme geeft', zegt Inger Plaisier, coördinator van het convenant autisme in Amster dam. 'Autisten willen geen films zien die over hun stoornis gaan.' Op 18 september vindt in De Uitkijk de volgende autismevrien delijke voorstelling plaats. Voor meer informatie: www. uitkijk, nl en www.concordia.nl Bioscoopmensen kiezen het ruime sop Roderick en Yvonne van der Meulen zijn eind mei de bioscoopwereld uitgevaren. Na eenen twintig jaar Atlantic in Harderwijk laten ze de duisternis van de bioscoopzaal achter zich. Als vijftienjarige werd de geboren Amsterdam mer Roderick van school gestuurd. Hij monsterde aan op het opleidingschip voor de koopvaardij de Pollux. Als ketelbinkie voer hij maar een paar tochten mee want in 1967 ontmoette Roderick Yvonne. Er moet toen wel een kiem gelegd zijn voor zijn avonturendrang. Toen ze samen in Lelystad voor Polyfilm de bi oscoop manageden, zagen ze in de jachthaven een leuk bootje liggen. Het werd Happy Bird één. Een jaar of tien geleden groeiden de plan nen voor een langere tocht. Ze kochten een zeiljacht van twaalf meter lengte, een Jeanneau Sun Odyssey DS 40 voor de kenners. Jarenlang hebben ze zich voorbereid op dit spannende avontuur. Yvonne: 'Er kan natuurlijk van alles ge beuren. Geen wind bijvoorbeeld. Met de voor raad diesel aan boord kunnen we hooguit drie dagen op de motor varen. Maar er zijn stukken bij die drie weken duren. We kunnen ook een ongeluk krijgen of geënterd worden door pira ten. Maar hier kun je op straat ook aangereden of gemolesteerd worden.' Ze verwachten pas over vier jaar terug te keren. Atlantic hebben ze verkocht. Yvonne: 'We hebben jarenlang on derhandeld met cateringbedrijf Van den Berg uit Harderwijk. Wij wilden dat ze de bioscoop mét personeel overnamen. Uiteindelijk zijn ze overstag gegaan.' De reis is te volgen op de website www.hap- pybird.info. 'C-H-A-R-L-l-E, my main man.' (Düstin Hoffman als Charlie Babbitt in Rain Man)

Holland Film Nieuws | 2010 | | pagina 27