Talent maakt nieuwe Verhoeven-film HFN NL in aantocht IN PRODUCTIE IN PRODUCTIE/NL IN AANTOCHT 'Stap in het onbe kende, dan word je creatief' E3 ED Entertainment Experience vindt basis in crowdsourcing Een film maken met Paul Verhoeven, dat wil iedereen wel. En het mooie is: de komende maanden kan dat! Aan Verhoevens nieuwste project mag heel Nederland meewerken. Van monteertalent of cameraman-in- wording tot aspirant-acteur, iedereen is uitgenodigd om een steentje bij te dragen aan de Entertainment Experience. Door Marije Sietsma Tijdens een druk bezochte perscon ferentie deed Verhoeven zijn plan nen uit de doeken. In de zomer van 2012 zal zijn eerste user generated film haar première beleven. Tot die tijd heeft het publiek de mogelijk heid om een rol te spelen bij elk onderdeel. Schrijven, filmen, regis seren, acteren, monteren... zelfs het bedenken van de filmmuziek en de game op basis van de film wordt overgelaten aan talentvolle nieuwkomers. Helemaal nieuw is het idee niet. Steeds meer projecten worden tot stand gebracht door middel van crowdsourcing, waarbij (een deel van) het werk door het grote pu bliek gebeurt in plaats van ingehuur de professionals. Denk bijvoorbeeld aan Wikipedia: iedereen die mee wil doen, draagt een steentje bij. Op een vergelijkbare manier kwam begin dit jaar DSB The /Vlov/etot stand. Ook bij het maken van de sci encefiction fantasyfilm kon S£y was een belangrijke rol weggelegd voor het publiek, zo was tijdens CineEu- rope deze zomer nog te horen. Een deel van het budget brachten de makers bijeen dankzij enthousiaste fans. In een eerder stadium konden deze ook meedenken over de invul ling van het script. De film die voortvloeit uit de Enter tainment Experience zal bestaan uit acht scènes van drie minuten. Eerst gaan de scenarioschrijvers aan de slag. Zij schrijven een script en zetten dit online. Uit alle ingezonden scripts kiezen Verhoeven en zijn schrijversteam één winnende scène. Dit is het script dat het publiek mag gaan verfilmen. Ook die filmpjes worden weer online gezet, waarna het publiek een favoriet kiest en het proces opnieuw begint voor de volgende scène. Remake met overruling Uiteindelijk zullen er twee films komen. Een film die volledig wordt samengesteld op basis van de input van het publiek. En een film waarbij Verhoeven zijn versie van deze eerste film laat zien. Een re make van de publieksfilm dus. 'Maar dan wel een remake met hier en daar wat overruling', lacht hij. Ook het publiek dat geen creatieve bijdrage levert wordt betrokken bij het project. Op alle inzendingen kan worden gestemd. Het publiek maakt én bepaalt dus het uiteindelijke resultaat. Tijdens castings, die door het hele land plaatsvinden, worden acteurs en actrices uitgekozen voor de remake van Paul Verhoeven. Al is het ook mogelijk dat acteurs uit de ingezonden filmpjes een rol spelen in de versie van Verhoe ven. Het maakt de Entertainment Experience tot een buitengewoon veelomvattend project. Ingewikkeld ook, geeft Verhoeven toe. 'Het heeft mij zelf ook een aantal da gen gekost voordat ik het precies begreep', zegt hij lachend. Om er laconiek aan toe te voegen: 'Ik denk dat ik het nu begrijp. En voor zover niet, merk ik het wel als we Foto Joshua Rood Photo- graphy Foto perscon ferentie: Image Rebels/Robert Bot gaan draaien.' Het publiek wordt uiteraard wel op weg geholpen. De eerste drie mi nuten van het script zijn te lezen op de website van het project. Klaar om door zoveel mogelijk talenten verfilmd te worden. Verhoeven: 'Er zit heel veel suggestie in het script. Zo maken we het publiek nieuws gierig en verleiden we ze om de volgende drie minuten in te dienen.' Verleidende suggestie Die drie minuten vol verleidende suggestie zijn geschreven door Kim van Kooten (Alles is liefde, Met grote blijdschap), een van de dreamteamleden van het project. Verhoeven: 'Ik had al eens eerder gevraagd of ze iets voor mij kon schrijven, maar toen kon ze niet.' Geluk kig had ze nu wel tijd. Ze greep de kans dan ook met beide handen aan. Van Kooten: 'Ik heb lang met Paul gepraat over alle mogelijkheden. We begonnen met hele wilde ideeën. Dat is het moeilijke van zo'n vrije opdracht: je kunt alle kanten op. Het uiteindelij ke scenario laat iedereen vrij, maar I geeft voldoende handvaten om op VOD voort te borduren.' Uiteraard houdt het script dat Van S0I11IIII(J6 Kooten schreef rekening met de mogelijkheden van het publiek. CIII1CJ6I1 Verhoeven: 'Dit is voor iedereen te draaien. Er stort geen huis in, er Weien WC is geen bom die ontploft. Het zijn gewoon mensen die zich klaarma- 01 nOe WC ken voor een verjaardag. Dat kun je prima thuis draaien.' Welke kant 001 II6TST het script op zal gaan gedurende het project is natuurlijk onzeker. Al 11600611 OQT hebben Verhoeven en Van Kooten zelf al wel verschillende mogelijkhe- ffl6nSen den de revue laten passeren. Van Kooten lacht geheimzinnig: 'Van nel 0000 sommige dingen weten we al hoe we het liefst hebben dat mensen het OplOSSeR» gaan oplossen.' De andere leden van het dream- team zijn ook al druk aan het werk. Janusz Gosschalk en Hans Kemna van Kemna Casting, bijvoorbeeld. Zij staan Verhoeven bij in zijn zoektocht naar nog niet ontdekt ac teertalent. Gosschalk: Iedereen kent de voorbeelden uit The X-factoren andere programma's. Er loopt veel onontdekt talent rond in Nederland.' Daarbij verwacht hij dat ook profes sionele acteurs zich in de strijd zullen mengen. 'Iedereen kan meedoen aan de open castingdagen. Zij dus ook.' Want wie wil er nou niet een film maken met Verhoeven? Honger naar talent 'Wat specifiek is aan Paul is dat hij de lat heel hoog legt', zegt Hans Kemna. 'Ik ben dan ook heel nieuwsgierig naar dat grote nieuwe talent dat we met Kemna Casting gaan ontdekken.' Ook regisseur Martin Koolhoven (Oorlogswinter, AmnesiA) staat te trappelen om aan de slag te gaan: 'We hebben altijd honger naar talent.' Samen met Verhoeven buigt Koolhoven zich over de ingezonden filmpjes en voorziet hij jonge filmmakers van tips. Ook Van Kooten blijft nauw betrok ken bij het project. Samen met scenarioschrijver Robert Alber- dingk Thijm (Adam en E V.A, De Daltons) ontfermt zij zich over de schrijftalenten. Overigens het enige onderdeel waarop Verhoeven zijn veto uitspreekt. Bij de keuze voor de filmposter, filmmuziek, de game, de trailer en zelfs de naam, is de stem van het publiek bepalend. Bij het scenario dienen de stemmen slechts een adviserende rol. Initiatiefnemer van de Entertainment Experience is Ziggo. Voor hen markeert het project de transitie van kabelbedrijf naar een multimediaal media- en entertainmentbedrijf. 'We willen hiermee een sneeuwbal op gang brengen, maar inhoudelijk laten we het over aan het publiek en de professionals. Uiteraard zal het bedrijf wel een belangrijke rol spelen in alle uitingen. Zowel online als op televisie. Want ook daar zal het project te volgen zijn. Podium voor talent Volgens Verhoeven biedt de Enter tainment Experience deelnemers een unieke kans om zich te presen teren aan de top van de Neder landse filmindustrie. Het doel is om met de website www.entertainment- experience.nl een online podium voor talent te creëren. Zo maken alle inzenders ook kans om opge merkt te worden door regisseurs, producenten en castingdirectors. Dat er aan het eind van de rit nieuw talent zal zijn opgestaan, kan haast 21 -10 Het gangstermeisje (r.i.), distributeur EYE Film Instituut Nederland 27-10 De Heineken ontvoering, distributeur A-Film Distribution 31-10 Het monster van Nix, distributeur EYE Film Instituut Nederland 10-11 Onder ons, distributeur Cinéart 10-11 Mocros (doe), distributeur Amstelfilm 24-11 Hasta la vista (B), distributeur Dutch FilmWorks 24-11 NovaZembla(3D), distributeur Benelux Film Distributors ie weerwolfje, ibuteur Benelux Film Distributors 08-12 New Kids Nitro, distributeur Benelux Film Distributors 15-12 Süskind, distributeur Independent Films 21-12 Mega Mindy en de snoepbaron (B), distributeur Independent Films Cf 05-01 Paradiso, distributeur Cinéart 05-01 Doodslag, distributeur Independent Films 12-01 Als je verliefd wordt..., distributeur Just Film Distribution 02-02 Taped, distributeur Independent Films 15-02 Achtste-groepers huilen niet, distributeur Dutch FilmWorks 15-02 Tony Tien, distributeur Independent Films 16-02 Shouf shouf zombibi, distributeur A-Film Distribution 'I thought if we could get everyone together...' (Elizabeth Perkins als Susan in Big) 'Ja zo is het wel genoeg!' (Kim van Kooten in Phileine zegt sorry)

Holland Film Nieuws | 2011 | | pagina 20