15 hooger of lager was dan voor andere groot-ver bruikers; e. welk bedrag aan Personeele Belasting werd betaald en hoeveel opcenten daarbij voor de gemeente wer den berekend; f. of ook belasting moest worden betaald voor het aan plakken van Affiches; g. welke bezwaren er bestonden tegen de heffing van de auteursrechten; h. ten slotte, aan welke tegenwerking het bedrijf in het algemeen, onverschillig van wie ook, bloot stond. Een vrij groot aantal leden zond op deze vragen een nauw keurig antwoord in, al moet hieraan onmiddellijk worden toege voegd, dat het meerendeel der leden dit verzuimde te doen. Het Hoofdbestuur had in deze zaak met recht op meerdere medewerking van de leden aanspraak mogen maken. Dat er ten slotte van de uitgave der krant en van het petition- nement niets gekomen is, moet alleen worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de Tweede Kamer de behandeling van het ontwerp voortdurend heeft verschoven, waardoor het vraagstuk steeds minder urgent is geworden. Het geheele plan ligt echter gereed en zal zoo noodig in de toekomst worden uitgevoerd. Het Hoofdbestuur blijft ten deze natuurlijk diligent. De verkiezing van de Raden en Provinciale Staten. De vraag, of de Bond aan de verkiezingen, welke in het afge- loopen jaar voor de Gemeenteraden en Provinciale Staten gehou den werden, actief moest deelnemen, maakte ook een onderwerp van ernstige besprekingen in het Hoofdbestuur uit. Ten aanzien van de verkiezing van leden der Provinciale Staten, die weer op hun beurt de leden der Eerste Kamer ver kiezen, stond de zaak aldus, dat eerstens de tijd ontbrak om nog eene actie van eenige beteekenis te kunnen ontwikkelen en twee- dens de kans, om door onze actie eenigen invloed op de samen stelling van de Eerste Kamer te kunnen oefenen, niet erg groot was. Toch heeft het Hoofdbestuur nog wel eenige propaganda gemaakt. Het heeft n.1. in groote annonces in vrijwel alle Nederlandsche bladen de kiezers het advies gegeven in geen geval te stemmen op de Protestantsch-Christelijke candidaten, aangezien deze bij

Jaarverslagen | 1922 | | pagina 17