stad gehouden interessante redevoeringen als een kostbaar bezit in ons archief bewaard, om er eventueel later ons voordeel mede te doen. In dit verslag bepalen wij ons hoofdzakelijk tot den daadwerke- 1 ij ken arbeid van het Congres. De Commissie voor de Propaganda aanvaardde principieel het voorstel der Nederlandsche delegatie, om tot stichting van een Internationale Federatie over te gaan, met de bepaling daarbij, dat alle landen, ook Duitschland, zouden worden uitgenoodigd, toe te treden. In hun ijver, om alle te behandelen onderwerpen rijp voor be spreking te maken, hadden de Franschen, vooruitloopende op de aanneming van dit principieele voorstel, reeds een concept regle ment voor de Internationale Federatie ontworpen. Uit de redactie van dit concept bleek echter, dat het er den Franschen om te doen was, de leiding vrijwel uitsluitend in handen te houden, althans een overwegenden invloed daarop uit te oefenen, terwijl zij tevens in hun concept lieten uitkomen, dat de Duitschers niet tot de Federatie behoorden te worden toegelaten. In de eerste plaats hadden de Franschen in hun vastgesteld reglement bepaald, dat alle bioscoopbonden tot de Internationale Federatie konden toetreden, onder voorbehoud van de ratificatie door het Hoofdbestuur. De opzet was duidelijk, als men weet, dat dit college van den Uitvoerenden Raad op dusdanige wijze zou worden samengesteld, dat Parijs een vrij groote macht kreeg. Onze delegatie stelde daartegenover haar standpunt, hetwelk ook op onze ledenvergadering van 30 Juli 1923 was ingenomen, dat eene Internationale Federatie alleen internationale beteekenis kon hebben, als elk land daarin kon worden opgenomen. Grootendeels door het optreden van onze delegatie kwam dan ook een concept tot stand, waarin volkomen de mogelijkheid is geschapen, dat ieder land, ook Duitschland, tot de Internationale Federatie kan toetreden. De stichting van een internationaal orgaan, waarvoor door de Franschen een voorstel was gedaan, werd op initiatief van de Hol- ladsche delegatie uitgesteld tot na de werkelijke totstandkoming der Internationale Federatie. Aangezien er een afzonderlijk rapport omtrent de werkzaam heden van het Parijsche Congres bestaat, dat waarschijnlijk later gepubliceerd zal worden, zou het te ver voeren, thans te zeer in bijzonderheden te treden. 22

Jaarverslagen | 1922 | | pagina 24