VERSLAG van de Bedrijfsafdeeling Filmverhuurder? van den Nederlandschen Bioscoop-Bond over het jaar 1923. Mijne Heeren, Wij hebben hierbij het genoegen U conform art. 21 van ons Huishoudelijk Reglement verslag uit te brengen over het jaar 1923. Het afgeloopen jaar, het eerste van het bestaan onzer af deeling, kenmerkte zich niet door bijzondere gebeurtenissen. De voornaamste reden/welke destijds leidde, tot hét vormen onzer af deeling, was de noodzaak om eendrachtig samen te werken, teneinde maatregelen te treffen, welke eene algeheele verandering' moesten brengen in de wijze van betaling d^r filmhuur. Verschillende verhuurkantoren toch hadden vorderingen op hunne afnemers, loopende in de tienduizenden guldens en hadden als gevolg daarvan te tobben met hun bedrijfskapitaal, terwijl het hun eveneens: daardoor niet mogelijk was de nieuwe aankoopen zoodanig te financieren ais voor een richtigen gang van zaken noodig was. Deze toestand was onhoudbaar. De exploitanten vèenerzijdsêischten steeds beter materiaal; de buitenlandsche verkoopkantoren anderzijds vroegen, als gevolg van diverse omstandigheden, dusdanige groote sommen, dat het abso luut noodig was een vlotte roulatie te scheppen en vlotte betaling van de bedongen huur të bekomen. Geschiedde dit niet, dan was het voor de verhuurders onmogelijk steeds betere werken te importeeren. Een gevolg van een en ander zou geweest zijn, dat hét de bios coopondernemers steeds moeilijker zou zijn geworden goede pro gramma's te brengen en dit zou in groote mate van invloed geweest zijn op hunne ontvangsten. Onder deze omstandigheden was het voor de filmverhuurders een gebiedende eisch iïi dezen toestand verandering te brengen. Einde December 1922 waren de voorbereidende maatregelen ge troffen en begin 1923 werden de nieuwe verhuurbepalingen inge voerd en aan de exploitanten bekend gemaakt. '2 Door de invoering van de Normaal-Verhuurcontracten werd de gewenschte uniformiteit in hooge mate bevorderd. "- e 3 BW

Jaarverslagen | 1922 | | pagina 41