40 Veel stof waaide op door een der voornaamste bepalingen in onze normaal-contracten en wel die, waarin wij ons het recht voor behielden filmlevering stop te zetten, indien niet op tijd de ver schuldigde filmhuur was betaald. Met dit artikel in onze contracten staat en valt onze afdeeling. Hieraan ontleenen wij alle bevoegdheden. Het stemt echter dank baar, en dient hier gememoreerd te worden, dat een overgroot deel der exploitanten zich aan onze zijde schaarden en zich vanaf de invoering van bedoelde betalingsverplichtingen steeds hieraan hebben gehouden. Het behoeft geen betoog, dat het bestuur zich steeds beijverd heeft de voorschriften zoo tactisch mogelijk toe te passen, en in den overgangstijd voor de exploitanten een zekere soepelheid te betrachten. Wij zijn overtuigd, dat dit er veel toe heeft bijgedragen om de huurders met de bepalingen te verzoenen. En mochten er al zijn, die nog steeds daartegen opponeeren, wij zijn overtuigd, dat deze behooren tot die categorie menschen, die gaarne in troebel water visschen en welke steeds op alles aanmerkingen maken. Het bestuur heeft steeds een open oor gehad voor alle gemoti veerde bezwaren en zooveel mogelijk getracht deze uit den weg te ruimen. Uit de practijk blijkt dan ook, dat het steeds dezelfde menschen zijn, waartegen moet worden opgetreden. Ondanks alles zijn wij ervan overtuigd en meerdere exploi tanten met ons dat de getroffen maatregelen een zegen voor het bedrijf zijn geweest. Het behoeft toch geen betoog, dat voor elk individueel, zonder deze betalingsverplichtingen, de schulden last steeds grooter zou zijn geworden. Bovendien, zooals wij reeds meerdere malen opmerkten, is het geheele bedrijf gebaseerd op contant geld en is er geen reden tot het geven van consumptief crediet. Hadden wij, wat de wijze van betaling betreft, reden tot tevre denheid, zoo kunnen wij ons toch niet ontveinzen, dat 1923 voor het verhuurbedrijf een zeer moeilijk jaar is geweest. Als gevolg van de algemeene malaise daalde de betaalkracht van het bioscoop bezoekend publiek in die mate, dat het zijne bezoeken verminderde, waardoor de ontvangsten voor dt- exploi tanten steeds lager werden, welke vermindering tevens van grooten invloed was op de te bedingen huurprijzen der films. Bij een nuchtere beschouwing der omstandigheden durven wij voor het jaar 1924 nog geene verbetering tegemoet zien.

Jaarverslagen | 1922 | | pagina 42