16 vermakelijkheidsbelasting alleen dan te heffen, indien er een bepaalde winst is gemaakt; subsidiair de vermakelijkheids belasting tot op 10 procent te verlagen. Uit de antwoorden, die tot het eind van het afgeloopen jaar bij het Hoofdbestuur waren binnengekomen, blesk, dat de gemeente Waubach de vermakelijkheidsbelasting van 15 tot 10 procent heeft verlaagd en de gemeente Hoorn tot verlaging dier belasting van 20 op 15 besloten heeft. De Raad van de gemeente Valkenswaard heeft zelfs tot af schaffing der Vermakelijkheidsbelasting besloten. De meeste Gemeenteraden, tot wie een adres was gericht, hebben op het verzoek van den Bond afwijzend beschikt. In enkele Raden hebben B. en W. prae-advies toegezegd of is de behandeling aangehouden, naar medegedeeld werd, tot na de totstandkoming van de bioscoopwet. Het resultaat van de inleidende actie kan dus allerminst gun stig genoemd worden. Na deze inleiding zullen echter andere maatregelen overwogen worden, om ten slotte toch tot de hoogst noodzakelijke verlich ting der lasten te komen. Intusschen werd door het Hoofdbestuur een enquête ingesteld naar de werking van de Vermakelijkheidsbelasting, alsmede naar de totale opbrengst daarvan in heel het land. Omtrent die enquête zullen wellicht in het volgend jaarverslag interessante mededeelingen gedaan kunnen worden. Uit de tot dusver verzamelde cijfers blijkt intusschen wel over tuigend, hoe abnormaal het bioscoopbedrijf, dat bovendien door de personeele- en andere belastingen reeds zeer zwaar belast is, onder absoluut ondraaglijke lasten gebukt gaat. De tariefwet. De in 1924 tot stand gekomen tariefwet werd in het afgeloopen jaar in werking gesteld. Daardoor werd weer een nieuwe last op het bedrijf gelegd. De heffing van de invoerrechten der films geschiedt bovendien vol komen in strijd met recht en billijkheid, zoodat in werkelijkheid veel meer geheven wordt dan 8 van de waarde der films. Door eene verkeerde interpretatie der wet schijnen de ambte naren tot deze onduldbare heffing te zijn gekomen, welke vooral voor de filmverhuurders buitengemeen nadeelig is. Eene conferentie tusschen het Hoofdbestuur met het Bestuur der Bedrij f saf deeling Filmverhuurders gehouden, leidde tot de

Jaarverslagen | 1925 | | pagina 18