25 de exploitatie van eene reizende jeugdbioscoop ten behoeve van die groepen van personen. En ten slotte kan worden medegedeeld, dat het Hoofdbestuur zijne bemiddeling verleende bij het. uitreiken van toegangskaar- ten voor de filmoperateurs op de Internationale Bloemententoon- stelling in Heemstede. De Bondsarbitrage. Gedurende vijf jaren worden nu reeds de geschillen, welke tusschen de leden onderling ontstaan, door arbitrage uitgemaakt. In het verslag over 1921 werd betreffende het nieuwe instituut, dat toen een jaar in werking was, het volgende geschreven: ,,De Commissie van Geschillen heeft er veel toe bijgedragen, om verkeerde toestanden in ons bedrijf te verbeteren, zwarte plekken te zuiveren, onrechtmatige handelingen uit den weg te ruimen en eene betere commercieele verhouding tusschen de leden onderling te bevorderen." En thans, nadat de Commissie van Geschillen" in de vijf jaren van haar bestaan 138 zittingen heeft gehouden, kan vastgesteld worden, dat, dank zij de Bondsarbitrage, de zakelijke verhouding tusschen de leden onderling in vele opzichten tot voorbeeld aan andere bedrijven kan strekken. Daarenboven hebben de leden aan de Bondsarbitrage te dan ken, dat, in geld uitgedrukt, bijna twee honderd duizend gulden in die vijf jaren ten goede is gekomen aan de partijen, die in het gelijk werden gesteld. Dat vanaf de stichting der „Commissie van Geschillen", de heer D. Hamburger te Amsterdam de zittingen heeft voorge zeten, is een feit, waarmede deze bekwame, onpartijdige voor zitter van harte mag worden geluk gewenscht, terwijl hem tevens voor de waarneming van deze belangrijke functie de bijzondere erkentelijkheid van den Bond dient te worden betuigd. Het resultaat van de Bondsarbitrage was ook in het afgeloopen jaar van groote beteekenis. Een bedrag van ƒ36.679,84 kwam in 1926 ten goede aan de partijen, zoowel filmverhuurders als exploitanten, die in het gelijk werden gesteld. Eene schatting van het bedrag aan proceskosten, hetwelk door de Bondsarbitrage bespaard werd, valt niet te maken, De „Commissie van Geschillen". In de samenstelling der „Commissie van Geschillen" kwam in het verslagjaar verandering, doordat in de plaats van het lid- filmverhuurder, den heer B, D. O c h s e, die zich niet meer

Jaarverslagen | 1925 | | pagina 27