week van dat jaar eindigde met een nederlaag voor de stakers, evenzoo is ditzelfde jaar uit geluid met eene staking in Den Haag, die daar door de musici was geproclameerd. En in vele opzichten vertoonde de Haagsche musicistaking overeenkomst met de Amsterdamsche personeelactie. De strijd in de residentie was even ongemotiveerd als de actie in de hoofdstad. Evenmin als 't bij de Amsterdamsche operateurs om verbetering van loon- en arbeidsvoorwaarden ging, was dit bij de Haagsche musici het geval. Het Bestuur van den (modernen) Toonkunstenaarsbond in Den Haag was de strijd begonnen met hetzelfde oogmerk als de (syndicalistische) Bond van Werkers in het Amusementsbedrijf te Amsterdam, n.L om elkanders krachten te meten. Maar evenmin als de krachten der Amsterdamsche operateurs toereikend waren, om in het Amsterdamsche bioscoopbedrijf eene overheerschende positie te kunnen innemen, evenmin waren de Haagsche musici bij machte dezen strijd tot een voor hen gunstig eind te brengen. Dit zal ook wel niemand verwonderen! Voor de Amsterdamsche werknemers was, zooals dezerzijds in het jaarverslag over 1924 reeds is gememoreerd, evenmin een gegronde reden voor eene staking aanwezig, als voor de Haag sche musici, die zoogenaamd de actie hebben gevoerd voor een wekelijkschen rustdag, dien de Haagsche leden van den Neder- landschen Bioscoop-Bond hun echter tevoren reeds hadden toe gezegd. Nu mede door dezen strijd weer nieuw leven is ingeblazen in de Haagsche exploitanten-afdeeling van den Nederlandschen Bioscoop-Bond en tengevolge daarvan het Bestuur dier afdeeling weer zijn statutaire verplichting tegenover den Bond is nageko men, om een beknopt verslag uit te brengen over de handelingen dier afdeeling gedurende het afgeloopen jaar, hetwelk aan dit verslag met de verslagen van de Amsterdamsche exploitanten- afdeeling en de Bedrijfsafdeeling Filmverhuurders wordt toege voegd, kan eene verdere bespreking van de door de Haagsche bioscoopdirecteuren met succes bekroonde actie achterwege blijven, zulks temeer, waar in het bedoeld afdeelingsverslag ook in het kort wordt gereleveerd, wat er te dien opzichte in de residentie is voorgevallen. Het ontwerp-bicscoopwct. Zeven jaren, nadat door de toenmalige Regeering eene Staats commissie was ingesteld, aan welke werd opgedragen te onder-

Jaarverslagen | 1925 | | pagina 6