13 het reclame-materiaal, die de Staatscommissie in het leveii fteerf willen roepen, achterwege zullen blijven. De bepaling, waartegen het verzet van het Hoofdbestuur zich krachtig had ontplooid en die den eisch inhield, dat de filmver huurder bij de keuringsaanvrage moest mededeelen, voor welke groep van personen zijn film gekeurd moest worden, is vervallen. De gelegenheid is geschapen, dat de filmverhuurder, die her keuring van een film aanvraagt, zijne bezwaren tegen den eersten keuringsuitslag in eene zitting der herkeurings-commissie kan uit eenzetten. En ten slotte is aan den door den Bond geoefenden aandrang gevolg gegeven met betrekking tot het vrij houden van een aan tal plaatsen bij elke bioscoop-voorstelling, waarvoor de Staats commissie had bepaald, dat, naar gelang van het aantal be schikbare plaatsen in de bioscopen, vrij gehouden moesten wor den resp. 1, 2, 3, of 4 plaatsen ten behoeve van de met de keu ring of de controle belaste personen. Thans is bepaald, dat slechts één plaats, ongeacht de grootte van de bioscoop, vrijgehouden moet worden. Tegenover al deze verbeteringen, welke het Hoofdbestuur in de Maatregelen van Bestuur wist aangebracht te krijgen, moest het zijn verlangen, om de Centrale Commissie in Amsterdam ge vestigd te krijgen, prijs geven. Er zijn natuurlijk meer wenschen onvervuld gebleven, maar in het algemeen mag het bedrijf tevreden zijn met de bereikte resultaten, die ongetwijfeld een gunstigen invloed zullen doen gelden bij de uitvoering der bioscoopwet, die ten slotte een eind maakt aan het rechteloos tijdsperk, waarin het film- en bioscoop bedrijf sedert zijn ontstaan in Nederland overgeleverd was aan de willekeur van zoovele machthebbers, wier bevoegdheden thans wettelijk zijn vastgelegd. De Vermakelijkheidsbelasting. De heffing der Vermakelijkheidsbelasting houdt den hoofdbe stuursleden zakelijk en geestelijk vrijwel eiken dag bezig. Overwogen is in het afgeloopen jaar, om samenwerking te zoeken met andere belanghebbende organisaties, teneinde gezamenlijk een landelijke actie tegen de vermakelijkheidsbelasting te ondernemen. Dat echter in deze richting nog weinig is gedaan, vindt zijn oorzaak in het feit, dat het Hoofdbestuur overbelast was met werk zaamheden, welke met de uitvoering der bioscoopwet verband hielden.

Jaarverslagen | 1927 | | pagina 14