14 Desniettemin heeft het Hoofdbestuur zich hier en daar. waar direct ingrijpen noodig was, wel geweerd. De Raad van de Gemeente TIEL werd n.1. plotseling voor eene beslissing gesteld over een door B. en W. van deze gemeente aan hangig gemaakt voorstel tot invoering eener vermakelijkheidsbelas- ting tot een percentage van 20. Juist op tijd was het Hoofdbestuur er bij, om de raadsleden in een lijvig adres te kunnen wijzen op de bezwaren, welke tegen het voorstel van het Gemeentebestuur zijn in te brengen. Teneinde naar de gegrondheid dezer bezwaren een onderzoek in te stellen, besloot de Raad eene commissie te benoemen, die zoo- als het meermalen met dergelijke studiecommissies pleegt te gaan na dien niets meer van zich heeft laten hooren. In den Gemeenteraad van ZAANDAM wist eene toevallige meerderheid de voor eenige jaren verkregen verlaging der belasting op 10 pCt. weer ongedaan te maken, door met 10 tegen 9 stemmen een voorstel aan te nemen tot verhooging van de heffing tot 15 pCt. Met het zenden van een adres aan den Raad heeft het Hoofdbe stuur zeer tot zijn leedwezen geen succes gehad. In DEN HELDER wisten de aldaar wonende bioscoopdirecteu ren, zonder medewerking van den Bond, welks Hoofdbestuur zelfs niets daaromtrent hoorde, eene verlaging der vermakelijkheidsbelas- ting van 25 op 20 pCt. in den Raad aangenomen te krijgen. Kort na het accepteeren der belastingvermindering door den Helderschen Gemeenteraad, dienden B. en W. aldaar andermaal een voorstel nopens de vermakelijkheidsbelasting in, niet echter om het heffingspercentage nog verder te verlagen, maar om het weer terug te brengen op 25 pCt. Gebleken was, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bedenkingen hadden geopperd tegen de goedkeuring der verorde ning inzake de belastingvermindering en een en ander was voor B. en W. aanleiding het besluit van den Raad weer ongedaan te maken. Eén dag, voordat de behandeling van het tweede voorstel in den Raad zou plaats hebben, werd het Hoofdbestuur van het gebeurde in kennis gesteld, doch toen was het te laat, om nog stappen te kunnen doen, welke tot eenig resultaat zouden hebben kunnen leiden. Wel zond het Hoofdbestuur een uitvoerig telegram aan den Raad met verzoek het eerste raadsbesluit betreffende de belasting vermindering te handhaven, maar de Raad ging op bevel van Ge deputeerde Staten overstag en vernietigde zijn vroeger genomen besluit. Een en ander geschiedde in de maanden Mei en Juni 1927, doch

Jaarverslagen | 1927 | | pagina 15