15 op het eind van het boekjaar, n.1. op 21 December, stelde ae Ge- meenteraad van Den Helder opnieuw eene verordening op de hef fing van vermakelijkheidsbelasting vast, nu weer met het verlaagd percentage van 20. Op het oogenblik, dat dit verslag wordt uitge bracht, is echter nog geen bericht ontvangen, dat deze nieuwe ver ordening door H.M. de Koningin is goedgekeurd. In de Gemeente SITTARD is het op 1 November 1927 tot eene sluiting der bioscopen gekomen, nadat van de zijde van het Hoofd bestuur herhaaldelijk alles, ter voorkoming van de onvermijdelijke stopzetting der bioscoopexploitatie aldaar, in het werk is gesteld. In de raadsvergadering van 27 Mei 1927 had de Raad der Ge meente Sittard besloten de vermakelijkheidsbelasting te verhoogen tot 30 pCt. en daarbij had dit college tevens eene verordening goed gekeurd, welke behelst personen beneden 18 jaar den toegang tot openbare bioscoopvoorstellingen te verbieden. Behoeft het nog ver wondering te wekken, dat vanuit deze Zuidelijke gemeente een noodkreet losbrak van de daar gevestigde bioscoopexploitanten, die door deze raadsbesluiten met één slag hunne zaken vernietigd zagen? Onmiddellijk stelde het Hoofdbestuur zich aan de zijde van zijn leden te Sittard, die terecht aanspraak mochten maken op den steun van het geheele bedrijf tegen den aanval, dien het Gemeentebestuur door deze besluiten tegen de bioscopie in het algemeen had onder nomen. Aanvankelijk was het Hoofdbestuur optimistisch in zijne verwachtingen omtrent het resultaat van zijne interventie, vooral omdat het kort te voren van den nieuw-benoemden Burgemeester te Sittard een tegemoetkomende houding in een andere zaak had ondervonden. Op een desbetreffend verzoek van het Hoofdbestuur had op 8 Juli een onderhoud plaats met Sittards Burgemeester, waarbij deze toegaf dat 30 pCt. vermakelijkheidsbelasting zeer hoog was. De Gemeente had echter geld noodig en hierin vond het Gemeentebe stuur aanleiding alle belastingen te verhoogen. En aan het slot van de besprekingen verklaarde de burgemeester, dat, indien de finan- cieele toestand in Sittard normaal was, hij geneigd zou zijn te zeg gen, dat de delegatie van den Bond hem overtuigd had en dat hij dan ook, nu hij terzake een beter inzicht had gekregen, nader met het college van B. en W. te rade zou gaan, Op advies van den Burgemeester werd op 13 Juli door het Hoofd bestuur een adres aan den Raad der Gemeente Sittard gericht, waarin verzocht werd de besluiten tot het invoeren van een bioscoop verbod voor personen beneden 18 jaar en tot verhooging der ver makelijkheidsbelasting tot 30 pCt. in te trekken

Jaarverslagen | 1927 | | pagina 16