17 eene brandschatting, welke het bedrijf niet meer wenscht te onder gaan. En het is ook op grond hiervan, dat het Hoofdbsetuur besloten heeft niets onbeproefd te laten, om in de enkele gemeenten (Velsen en Heerlen), waar nog zulk een hoog percentage wordt geheven, als 't niet anders kan ook door stopzetting der bioscoopexploitatie, een eind aan deze brandschatting te maken. In de gemeente VELSEN, waar het Hoofdbestuur reeds gedu rende eenige jaren met het Gemeentebestuur aan het onderhandelen was, werd in het afgeloopen jaar, met het ernstig voornemen, ook tot sluiting der bioscopen over te gaan, de actie ingezet. Op 24 October had de eerste bespreking met den nieuwbenoem den wethouder van financiën, den heer J. P. Nyss en, plaats, die daarbij blijk gaf den ernst van de zaak volkomen te begrijpen. De moeilijkheid voor dezen nieuwen functionaris was, dat hij de con cept-begrooting van het vorig college had overgekregen, waarop bij vaststelling van den post: Vermakelijkheidsbelasting, rekening was gehouden met een heffingspercentage van dertig. Den Wethouder wisten de vertegenwoordigers van het Hoofd bestuur te doordringen van de noodzakelijkheid, om toch met ver laging der vermakelijkheidsbelasting te komen en genoemde func tionaris deed dan ook bevredigende toezeggingen voor het vol gend jaar. Op zijn advies richtte het Hoofdbestuur op 2 November een adres tot den Raad der Gemeente Velsen, met het verzoek de belasting tot 10 te willen verlagen. Daarna hadden nog besprekingen plaats met verschillende ge meentelijke autoriteiten aldaar. Er was bij de jaarwisseling een redelijke grond voor de verwach ting, dat in 1928 onze actie met succes bekroond zou worden In het nieuwe jaar zal spoedig de aandacht van het Hoofdbestuur geschonken worden aan Heerlen, de eenige overgebleven gemeente, waar nog 30 pCt. vermakelijkheidsbelasting wordt geheven. Bioscoopverbod voor jeugdige personen. Zooals bij de beschouwing, gewijd aan de Vermakelijkheids belasting te Sittard reeds terloops is opgemerkt, heeft de Raad dezer gemeente ook een bioscoopverbod voor personen beneden 18 jaar bij verordening doen uitvaardigen. Inderdaad heeft de Raad van Velsen in bet begin van 1928 gunstig beschikt op het adres van den Bond, door de Vermakelijkheidsbelasting met tien procent te verlagen.

Jaarverslagen | 1927 | | pagina 18