Daartegenover heeft de organisatie, na eerst aan de onderlinge twisten en aan verkeerde handelingen een eind gemaakt te hebben en na minderwaardige elementen afgesneden en de belanghebben den opgevoed te hebben tot een eendrachtige groep van lieden, die zich als één gemeenschappelijk doel: ,,de verheffing van de bioscopie" hebben gesteld, een halt toegeroepen tot hen, die mis bruik makende van hun macht, hetzij door hooge belastingen wil den profiteeren van de financieele resultaten, die het bedrijf opleverde, hetzij door belemmerende bepalingen probeerden de bioscoop te gronde te richten. 't Was hoog tijd, toen de mannen met hun vooruitzienden blik, die ook nu nog den Bond zulke onschatbare diensten bewijzen, in 1917 en 1918 het initiatief namen, om de belanghebbenden bij het bedrijf te organiseeren. Zij kunnen nu het genoegen smaken, dat, dank zij de door hen in het leven geroepen organisatie, met de herdenking van het tien jarig bestaan van den Bond tevens is afgesloten een voor de bioscoopexploitanten onhoudbaar geworden rechteloos tijdperk. Zij en allen, die de vruchten hebben mogen plukken van het Bondsleven gedurende de afgeloopen tien jaren, kunnen zich er verder in verheugen, dat hunne organisatie het opjagen van de vermakelijkheidsbelasting tot een steeds hooger percentage heeft weten te remmen. Een eeuwigdurende trots zal 't voor den Bond blijven, dat, na een tweejarig bestaan, de leden de zware financieele offers gebracht hebben, om door sluiting der bioscopen in Venlo en Hilversum, den besturen van deze gemeenten te beduiden, dat een verder op voeren der vermakelijkheidsbelasting onder geen voorwaarde meer aanvaard kon worden. Met de overwinning in Venlo en Hilversum, waar na een sluiting van maanden de vermakelijkheidsbelasting van resp. 30 en 40 pet. op 20 pet. werd teruggebracht, was voor goed de opdrijving van de belastingpercentages in de onderscheidene gemeenten tot staan gebracht. En waar zooals nu in het afgeloopen jaar te Sittard is ge schied nog eens een poging mocht worden gedaan, om toch weer de vermakelijkheidsbelasting te verhoogen, daar vindt men den Bond, die zich nu op zijn tienjarigen leeftijd heel wat sterker ge voelt dan in 1920 en 1921, tegenover zich. Voor strijd is de Bond tijdens zijn nog kort bestaan nooit terug gedeinsd. In een 17-tal gemeenten werden eens op het parool van het Hoofdbestuur 33 bioscopen in het Zuiden des lands gesloten, omdat

Jaarverslagen | 1927 | | pagina 4