van de groote nadeelen, welke het bedrijf in het afgeloopen jaar van de Rijksfilmkeuring ondervonden heeft. Het blijkt toch, dat de filmcensuur in 1929 in den allerscherpsten vorm uitgeoefend is. Niet minder dan 18 groote speelfilms met een lengtemaat van 32.024 M. zijn voor openbare vertooning in ons land verboden, tegen 5 films, totaal metende 10.571 M., in 1928. Verder is het percentage der toegelaten C-films, althans wat de groote speelfilms betreft, in 1929 toegenomen, hetgeen blijkt uit de volgende cijfers: Toegelaten zijn in 1929 groote speelfilms: A. 23^ (in 1928: 28 B. 29^ (in 1928: 29 c/c). C. 47 (in 1928: 43 Behalve een schrikbarende toeneming van het aantal afgekeurde films heeft er dus een belangrijke opschuiving van de A.- naar de C-klasse plaats gehad. Tegen den huidigen vorm der filmcensuur zal de Nederlandsche Bioscoop-Bond, die toch ook reeds op principieele gronden tegen elke censuur gekant is, ten krachtigste stelling hebben te nemen. Aan de goede verstandhouding tusschen den Bond en de Huis houdelijke Commissie zal een dezerzijds te voeren agitatie tegen de filmcensuur, zooals die tot heden in den allerscherpsten vorm toe gepast is, geen afbreuk behoeven te doen. Op rekening van deze bij voortduring bestaande goede ver standhouding dient immers te worden geschreven het herhaaldelijk gepleegd overleg tusschen het Hoofdbestuur met den voorzitter der Centrale Commissie betreffende diverse zaken op de filmkeuring betrekking hebbende. Verlaging van het keuringrecht. Van de vele belangrijke conferenties, welke in het afgeloopen jaar ten kantore van de Centrale Commissie gehouden zijn, ver dient bijzonderlijk vermeld die op het eind van het jaar, waar overeenstemming bereikt is omtrent verlaging van het keurings- recht van 4 tot 3 cent per Meter. Al moge dan op het eind van het boekjaar het Koninklijk Besluit omtrent deze verlaging van het keuringsrecht nog niet afgekon digd zijn, er is alleszins grond om aan te nemen, dat de beslissing der Regeering dusdanig zal zijn, dat van 1 Januari 1930 af niet meer 14

Jaarverslagen | 1929 | | pagina 14