van de opvattingen der hooggeleerde heeren Scheltema en Kranen burg den Burgemeesters in het Zuiden waren bijgevallen op de beslissingen dezer colleges werd, behalve door een groot aantal dagbladen van neutrale, liberale en socialistische richting, ook door enkele Katholieke persorganen, zooals het Dagblad van Noord- Brabant" te Breda en ,,De Morgen" te Helmond critiek ge oefend was het moment van ingrijpen genaderd. Zooals de Bondsvoorzitter het in zijn kernachtig betoog, ge houden in de vergadering te Roermond op 25 Mei 1929, waar de direct-belanghebbende bioscoop-exploitanten bijeen waren, met in stemming van alle aanwezigen verklaarde, was in werkelijkheid de situatie juist geschetst: Wanneer de Bioscoop-Bond thans niet ingrijpt, zullen lang zamerhand toch alle bioscopen in het Zuiden wegens gebrek aan filmmateriaal tot sluiting gedwongen zijn." De motie, welke in deze vergadering met algemeene stemmen werd aangenomen, en waarin het Hoofdbestuur van den Bond aangespoord werd alles te doen wat in zijn macht is om een eind te maken aan den rechteloozen en onwettigen toestand, die door de z.g. Zuidelijke nakeuring in centraal verband" is ontstaan en er voorts voor te zorgen, dat niet verder wordt gegaan met het on mogelijk dwingend en fnuikend optreden der Zuidelijke Keu- ringsvereeniging, leverde het bewijs van de eensgezinde opvattingen onder de leden int het Zuiden. De door het Hoofdbestuur bijeengeroepen spoed-ledenvergade- ring van den Bond, op Maandag 27 Mei 1929 te Amsterdam ge houden, getuigde evenzeer van de eenstemmigheid, welke onder alle leden van den Bond bestond ten opzichte van de door het Hoofdbestuur voorgestelde middelen van verweer tegen de Ge meentebesturen in het Zuiden, die van oordeel bleken te zijn, dat de wetten, welke in Den Haag gemaakt worden, niet voor het Zuiden gelden. Na een inleiding van den Bondsvoorzitter over den stand van zaken en nadat de Bondsadministrateur uiteengezet had welke stappen het Hoofdbestuur in overleg met de exploitanten in het Zuiden en de filmverhuurders gedaan had om dit conflict te voor komen, nam de drukbezochte ledenvergadering met algemeene stemmen de volgende hoofdbestuursvoorstellen aan: 1°. om van Bondswege te doen sluiten alle bioscopen in de gemeenten, welke aangesloten zijn bij de ,,Vereeniging van Noord- Brabantsche en Limburgsche Gemeenten voor Gemeenschappelijke 26

Jaarverslagen | 1929 | | pagina 26