dient te worden, daar deze wegens het bioscoopconflict niet op de veertiendaagsche kermis te Venray verscheen. Dank zij het financieel weerstandsvermogen van den Bond, als mede de door de leden wekelijks gestorte gelden als bijdragen in de aan de actie in het Zuiden verbonden kosten, liep de finan ciering der actie goed van stapel. Belangstelling bij de pers. De Bond ondervond in zijn actie van verschillende zijden belangstelling; een sympathieke van de zijde van een groot deel der pers, die dikwijls in breedvoerige beschouwingen het door den Bond ingenomen standpunt krachtig verdedigde en waarin zoo- als o.m. in een hoofdartikel van het dagblad ,,De Telegraaf" tot uiting kwam de hoop werd uitgesproken, dat redelijkheid en bil lijkheid het zouden mogen winnen van willekeur, dwang en wets- ontduiking. Begrijpelijkerwijs was er ook een deel van de pers, inzonderheid de in het Zuiden verschijnende dagbladen, die zich tegen den Bio scoop-Bond keerde, deszelfs hoofdbestuur en leden verwijtende, dat zij revolutionair handelden door de kanonnen te gaan stellen in plaats van de uitspraken van Gedeputeerde Staten te erkennen. De eerste bemiddelingspoging. Ook van de officieele zijde bleek men belang te stellen in het verloop van het conflict. Daargelaten de gehouden interpellaties in verschillende raads zittingen van gemeenten, die bij de Zuidelijke Vereeniging aange sloten zijn, ontwaarde de Bond het eerste teeken van serieuze be langstelling van de zijde des heeren D. van Staveren, den Voorzitter der Centrale Commissie voor de Filmkeuring te 's-Gra- venhage, die op 4 Juni 1929 aan het Hoofdbestuur een brief schreef, waarin Z.Ed. zijn bemiddeling aanbood om tot een spoe dige oplossing van het conflict te komen. Een dergelijken brief had de heer Van Staveren ook aan het Bestuur der Zuidelijke Keuringsvereeniging gezonden. Bij schrijven van 10 Juni antwoordde het Hoofdbestuur, dat het geen enkele poging tegengaat, welke er op gericht is het bioscoop conflict in het Zuiden op te lossen, weshalve het zich in beginsel bereid verklaarde het aanbod van den heer Van Staveren tot be middeling te aanvaarden mits de onderhandelingen zouden geschie- 28

Jaarverslagen | 1929 | | pagina 28