Hierna werd op 15 October de eerste conferentie gehouden tus- schen het Hoofdbestuur en den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij ook Pater Hermans aanwezig was. Zijne Excellentie Ruys, die terzelfder tijd ook met het Bestuur der Zuidelijke Vereeniging, hetwelk in een andere kamer op het Departement van Binnenlandsche Zaken bijeen was, onderhandel de, legde beiden partijen een bemiddelingsvoorstel voor, dat in het kort hierop neerkwam, dat de Zuidelijke Keuringsvereeniging de centrale nakeuring aan de R. K. Filmcentrale zou overdragen. Hier door zou dan, zij 't wat dragender dan onder het regiem der Zuide lijke Vereeniging, een gedwongen centrale nakeuring door de R. K. Filmcentrale uitgeoefend worden. Conferenties onder leiding van Minister Ruys. Op dit voorstel, dat ook nog in een gemeenschappelijke samen komst met de tegenpartij besproken was, wenschte het Hoofdbe stuur niet in te gaan. Toen de Minister inzag, dat op deze eerste bijeenkomst geen resultaat viel te verkrijgen, verdaagde Z.Exc. wijselijk de confe rentie, de beide partijen in de gelegenheid stellende gedurende een week nog eens rijpelijk over het bemiddelingsvoorstel na te denken. Op 23 October, nadat het Hoofdbestuur met de direct-belang- hebbenden en de afdeelingsbesturen weer overleg gepleegd had, werd op het Departement van Binnenlandsche Zaken de tweede conferentie met Minister Ruys de Beerenbrouck gehouden. In deze conferentie werd na urenlange onderhandelingen over eenstemming tusschen partijen bereikt. De „Vrede van het Binnenhof", Het Hoofdbestuur stelde op den voorgrond, dat de R. K. Film centrale, onder wier bijzonder toezicht verschillende exploitanten zich in het Zuiden wel zouden willen stellen, het vrijwillig karakter moest dragen, zooals artt. 20 en 21 dit bedoelen, zoodat zij wan neer hun de keuring niet meer zou aanstaan, ten allen tijde weer zouden kunnen uittreden. De Burgemeesters wenschten echter een dwingend karakter aan de keuring der R. K. Filmcentrale te geven, doch het Hoofdbestuur weigerde hierin te treden, in de eerste plaats omdat dit in strijd met de wet ware en tweedens, omdat dan practisch den toestand van vóór het conflict zou blijven bestaan, behoudens een verande ring van den naam van Zuidelijke Vereeniging in R. K. Film centrale. 37

Jaarverslagen | 1929 | | pagina 37