Op aandrang van den Minister liet het Bestuur der Zuidelijke Vereeniging ten slotte zijn aanvankelijke bezwaren vallen. Na van 3 uur 's middags tot 11 uur 's avonds over de finesses van het te treffen accoord gediscussieerd te hebben, werd ten slotte zooals de Minister het verdrag noemde den „Vrede van het Binnenhof*' geteekend door de op dat late uur nog aanwezige heeren: Jhr. Ruys de Beerenbrouck, Verdijk, Berger en Habets (bestuursleden der Zuidelijke Vereeniging), Ham burger, A. de Hoop, Groen en Peters (Ned.-Bioscoop- Bond) en Pater Hermans (R. K. Filmcentrale). De tekst van het accoord. Het voorstel tot oplossing van het conflict, dat de onderhande laars onder voorbehoud van de goedkeuring hunner resp. leden vergaderingen aanvaardden, luidt als volgt: 1. De „Vereeniging van Noordbrabantsche en Limburgsche Ge meenten voor Gemeenschappelijke Filmkeuring, gevestigd te Eindhoven, zal de nakeuring der C-films overlaten aan de ,,R. K. Film-Centraledie op grond van art. 20 der Bioscoopwet erken ning van de Regeering zal aanvragen en onder wier vrijwillig toe zicht de bioscoopexploitanten in de bij genoemde Vereeniging aan gesloten gemeenten zich aan de hand van art. 21 der wet kunnen stellen. la.De Zuidelijke Vereeniging van Gemeenten en de Nederland- sche Bioscoop-Bond verklaren tegenover den heer Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dat zij zullen bevorderen, dat de bioscoop-exploitanten in de betrokken gemeenten zich vrijwillig onder het toezicht der R. K. Film-Centrale zullen stellen en, tenzij het keuringsinstituut der R. K. Film-Centrale technisch niet bevre digend functionneert, voorloopig tot 1 Januari 1931 onder dit toe zicht zullen blijven. 2. Voor hen, die zich niet onder het toezicht der R, K. Film- Centrale willen stellen of op hunne onderwerping aan dit toezicht mochten terugkomen, gelden de gemeentelijke nakeuringsverorde- ningen. In verband hiermede zullen de besluiten van de coleges van Burgemeester en Wethouders, vastgesteld krachtens de verorde- x) De heeren mr. van Oppen (Zuidelijke Vereeniging) en C h. van Bi ene (Bioscoop-Bond), die vroeger naar hun woonsteden terug moesten, hadden kort voor het slot de bijeenkomst verlaten. 38

Jaarverslagen | 1929 | | pagina 38