In 1929 heeft het bedrijf een bedrag van ca. ƒ68.000.aan keuringsrechten betaald. Weliswaar zal deze belasting in het thans ingetreden jaar iets verminderd worden door de verwachte ver laging van het keuringsrecht, maar de onrechtvaardige heffing blijft het bedrijf belasten, zoolang de bioscoopwet op dit punt niet ge wijzigd is en waarop de Bond te gelegenertijd zal hebben aan te dringen. Intusschen blijft er nog een geschilpunt bestaan, dat ook zonder wetswijziging opgelost kan worden. Zooals reeds in het overzicht betreffende de bioscoopwet is vermeld bedroegen de overschotten in 1928 en 1929, resp. 16.500.— en 19.000.—. Het Departement van Financiën schijnt van meening te zijn, dat deze overschotten in 's Rijks schatkist gestort moeten worden, doch het Departement van Binnenlandsche zaken huldigt naar ver luidt een tegenovergestelde opvatting, welke ook die van den Bond is. Het Hoofdbestuur is dan ook voornemens zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te wenden met het ver zoek de overschotten aan het bedrijf te restitueeren. Invoerrechten op films. In het jaarverslag van de Bedrijfsafdeeling Filmverhuurders, dat met de verslagen der andere afdeelingen in dit jaarboek is afge drukt, wordt in het kort melding gemaakt van de besparing, welke voor het bedrijf verkregen is als resultaat van de gevoerde actie tegen de heffing van de veel te hooge invoerrechten op films. Het Hoofdbestuur heeft zich eenige malen gemengd in deze actie, welke grootendeels door de Bedrijfsafdeeling Filmverhuurders gevoerd is en welker bestuur de erkentelijkheid van het geheele Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf verdiend heeft voor het succes, dat het heeft weten te oogsten. 't Is niet van belang ontbloot, nu de gevoerde procedure het ge- wenschte verloop gehad heeft, in het kort het verloop dezer actie hier te memoreeren. In den zomer van het jaar 1927 ontstond met de ambtenaren van de Douane te Arnhem geschil over de invoerrechten, welke moesten worden betaald voor de film ,,Unsere Emden" van de ,,Emelka", welke film door van Gend en Loos te Arnhem was aangegeven tegen copiewaarde, zulks per abuis in afwijking van de destijds bestaande gewoonte om films in te klaren tegen betaling 50

Jaarverslagen | 1929 | | pagina 50