ben_ genomen in de vervaardiging van Hollandsche geluidsfilm- weergave-apparaten, waarvan er aan de hand van onderscheidene systemen in de Nederlandsche bioscopen een groot aantal ge plaatst zijn. De heer Loet C. Barnstijn, een der oprichters van den Neder- landschen Bioscoop-Bond, was de eerste in Nederland, die in samenwerking met de Philips Fabrieken te Eindhoven de Loeta- foon deed construeeren. Op het Loetafoon-apparaat, dat oor spronkelijk op het platen-systeem gebaseerd was, doch later ook aan het z.g. lichtband-systeem aangepast werd, werden in ons land voor het eerst geluidsfilms in het openbaar vertoond. Spoedig daarna vonden ook de buitenlandsche fabrikaten ingang in de Nederlandsche bioscooptheaters, terwijl ook nog andere door Hollanders geconstrueerde apparaten aftrek vonden. Intusschen werd en wordt nog steeds, ook al staat ons land er oogenschijnlijk buiten, de juridische strijd om de paten ten, alsmede de pogingen om elkaar zooveel mogelijk patenten afhandig te maken, krachtig voortgezet. Al de hiervoor vermelde feiten, die een inzicht kunnen geven van de ontwikkeling der geluidsfilmindustrie, zijn in dit verslag gereleveerd, in de eerste plaats om de evolutie, welke zich in ons bedrijf voltrekt, voor de historie vast te leggen en ten tweede om de aandacht te vestigen op de ondervonden bezwaren in het ver leden en de groote, schier onoverkomelijke moeilijkheden, welke het film- en bioscoopbedrijf nog te wachten staan. Verheling van de oorzaken, welke tot de grootste moeilijkheden hebben geleid, zou wellicht velen onzer de oogen hebben doen sluiten o.a. voor de schadelijke politiek, welke de bezitters van geluidsfilm-patenten in hun strijd om de macht gevoerd hebben; een politiek, die allesbehalve bevorderlijk geweest is om het ge luidsfilm-wezen in normale banen te doen ontwikkelen. Verzwaring der lasten door de geluidsfilm. In plaats van een zegen te worden voor het bedrijf en dus tevens voor allen, die kapitalen in dat bedrijf belegd hebben en of hun brood er in moeten verdienen, heeft o.a. de gesignaleerde poli tiek voor een deel ertoe geleid, dat de prijzen van de geluidsfilm- weergave-apparaten en de productiekosten der geluidsfilms schrik barend hoog opgevoerd zijn, waardoor de lasten, welke toch reeds 8

Jaarverslagen | 1929 | | pagina 8