o.a. door de Vermakelijkheidsbelasting zoo zwaar op het bedrijf drukken, angstwekkend zijn toegenomen L). De leden van den Bond, die zich in het afgeloopen jaar geluids film-apparaten aangeschaft hebben op het eind van 1929 waren reeds meer dan 50 apparaten in Nederlandsche bioscooptheaters geplaatst hebben zeer waarschijnlijk reeds een offer aan de dezerzijds gewraakte politiek der patentenbezitters gebracht. Ware 't nu niet mogelijk geweest deze strijd te voorkomen, althans bijtijds bij te leggen? Zonder twijfel zou hiertoe de mogelijkheid bestaan hebben. In dien de film- en bioscooporganisaties in de wereld, zooals de Nederlandsche Bioscoop-Bond eenige malen op internationale con gressen voorgesteld heeft, zich tot een machtig internationaal ver bond vereenigd zouden hebben, plaats biedende aan alle takken van de filmindustrie en de film- en bioscoopbedrijven ter wereld dus naar het voorbeeld van den Nederlandschen Bioscoop- Bond, die al deze bedrijven in één organisatie vereenigd heeft dan ware het zeker mogelijk geweest om gemeenschappelijk stel ling te nemen tegen de economische belemmeringen, welke door den strijd tusschen de bezitters van geluidsfilm-patenten het film en bioscoopbedrijf in den weg gelegd worden. Uit de thans ontstane moeilijke situatie put het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond nieuwe wilskracht, om meer nog dan voorheen zich er voor in te spannen, dat spoedig een sterke internationale organisatie van het bedrijf gesticht wordt, die bij machte zal zijn een eind te maken aan den thans gevoerden strijd om de macht, die de economische grondslagen van het bedrijf dreigt aan te tasten. Niet alleen deze machtsstrijd heeft den belanghebbenden bij het film- en bioscoopbedrijf verontrust. De komst van de geluidsfilm heeft het bedrijf nog voor andere moeilijkheden geplaatst, waarvan het Hoofdbestuur zich intus- schen reeds ernstig rekenschap gegeven heeft. Muziekauteursrecht voor geluidsfilms. In de eerste plaats de vraag of en aan wie muziekauteursrechten voor het ten gehoore brengen van muziek, welke bij de ver- tooning van geluidsfilms gereproduceerd wordt, betaald moeten worden. De voorloopig door het Hoofdbestuur ingewonnen inlichtingen, Het jarenlang kostbaar experimenteeren verslond eveneens groote kapitalen. Q

Jaarverslagen | 1929 | | pagina 9