den Bioscoop-Bond en het Centraal Filmarchief, waren de vol gende: 1Vrijheid van opnemen voor alle door den Bond erkende, dus bonafide fabrikanten; dus intrekking van de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken; 2. Behoorlijke invloed van het bedrijf (Bioscoop-Bond) op het archief, te bereiken door den Bond de helft der bestuurders te doen aanwijzen plus een neutralen, dus in gemeenschappelijk overleg te benoemen, voorzitter. Hoewel het Hoofdbestuur, na de conferentie, waarin deze voor waarden zijn opgesteld, niets meer van den heer Polak heeft ge hoord, wisten de dagbladen te publiceeren, dat de bemiddelings pogingen van den senator, die zich voor deze zaak geïnteresseerd heeft, mislukt zijn. Zoodra ons dit door den heer Polak bevestigd wordt, zal het Hoofdbestuur uitvoering geven aan het in het vorig jaar aangekondigd plan, om van Bondswege over te gaan tot stich ting van een „Nationaal Filmarchief". Regelend optreden voor filmoperateurs. Het Hoofdbestuur is in het afgeloopen jaar meermalen regelend opgetreden, ter verkrijging van toestemming tot het filmen van belangrijke gebeurtenissen op den openbaren weg. In verband hiermede kan gereleveerd worden, dat eene regeling met de politieautoriteiten is getroffen, aan de hand waarvan de in een der gemeenten Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Groningen uitgereikte legitimatiebewijzen voor operateurs in al deze gemeenten geldig zijn. Slechts eenmaal hebben zich moeilijkheden voorgedaan en wel in de residentie, waar den bonafiden filmfabrikanten geweigerd werd geluidsfilmopnamen te vervaardigen van de plechtigheid ter ge legenheid van de opening der Staten-Generaal. Het verpachten van filmopname-rechten. In enkele gevallen, waar door de organisators gepoogd werd betaling te erlangen voor het recht om filmopnamen te mogen maken, werden door het Hoofdbestuur onmiddellijk maatregelen uitgevaardigd, waarbij het maken van filmopnamen verboden werd. Gelukkig bleven die maatregelen tot slechts een twee-tal gevallen beperkt; wel een bewijs, dat nu algemeen in Nederland 27

Jaarverslagen | 1931 | | pagina 27