Afdeeling Rotterdam. JAARVERSLAG OVER 1935. Kon ik verleden jaar met een optimistischen toon het jaarverslag beginnen, daar er in de totale ontvangsten een kleine verbetering was aan te wijzen, dit jaar is het mij onmogelijk. Het bioscoopbedrijf heeft wederom een gevoelige daling moeten doormaken. De financieele toestand van de Gemeente Rotterdam, die te kampen heeft met een uitgave van pl.m. 22 millioen gulden per jaar voor 55000 ingeschreven werkloozen, zijnde met gezin 1/3 deel van de Rotterdamsche bevolking, drukt zijn stempel op het geheele bedrijfsleven. Zwaar drukkende belastingen en tarieven schaden zoowel het bioscoopbezoek als de resultaten daarvan. De totale ontvangsten der bioscooptheaters bereikten het laagste peil sinds 1930 en daalden met 23 Bezien wij hiernaast het aantal bezoekers dan komt nog duide lijker naar voren hoe verarmd de bevolking is. Het aantal bezoekers steeg n.1. iets, waardoor de gemiddelde toegangsprijs daalde. De gevolgen van deze groote verschuiving bleven natuurlijk niet uit. Verschillende theaters waren verplicht hun toegangsprijzen te verlagen en zelfs moesten enkele leden tot opzegging van het minimum-entreeprijzen-contract overgaan om hun prijzen voldoen de te kunnen aanpassen. Alhoewel het bestuur en de overgroote meerderheid van de afdeeling zeer gekant waren tegen een daling van de prijzen beneden de eenmaal vastgestelde minimum-entree- prijzen, konden zij een lid hiervan niet weerhouden. Alle andere leden besloten echter het minimum-prijzen-contract te handhaven. Uit het bovenstaande blijkt dan ook wel duidelijk, dat de toe stand in het Rotterdamsche bioscoopbedrijf verre van rooskleurig is, te meer wanneer wij hierbij in aanmerking nemen, dat de kosten der theaters i.p.v. een daling een stijging hebben vertoond, al was dit alleen maar voor het huren van verschillende Nederlandsche films voor zeer hooge garantiebedragen, films die voor het over groote gedeelte in het geheel niet aan de te verwachten resultaten hebben beantwoord. Het is dan ook met een bezwaard hart, dat ik den toestand van de Rotterdamsche bioscopen tegemoet zie. 117

Jaarverslagen | 1935 | | pagina 114