tot afsluiting der bedrijven. Wij weten, dat er fouten kleven aan dit besluit: deze zullen binnenkort zooveel mogelijk worden weg genomen; doch deze foutjes zijn niet van belang tegenover de groote voordeden, die deze zeer ingrijpende maatregel voor vele,' zoo niet alle bedrijven, 't zij direct of indirect, heeft gebracht of nog zal brengen. De ongebreidelde en onzakelijke concurrentie, die menige zaak, die na hard en onvermoeid werken tot een zekere hoogte was ge bracht, dreigde ten gronde doen gaan, is aan banden gelegd. Dat er desondanks nog wantoestanden bestaan, moet helaas worden erkend. In onze Afdeeling zijn meestal op kleinere plaatsen, eenige nieuwe permanente bioscopen gesticht. Het Roxy Theater te Lei den heeft ook dit jaar zijn deuren weer geopend onder een andere directie. De belangstelling voor de bioscopie ten plattelande neemt toe, hoewel dat publiek zeer hooge eischen stelt aan de programma's; praktisch bleef geen plaats van eenig belang verschoond van een of meer voorstellingen van in hoofdzaak Nederlandsche films, gege ven door reizende bioscopen, die zich in het afgeloopen jaar zeer actief hebben getoond in de Afdeeling Het Westen. In de Afdeeling Het Westen deden zich geen opmerkelijke ge beurtenissen voor, behoudens dan eenige ontstemming over ver meende te hooge contributie-aanslagen van enkele leden. 't Is feitelijk het eerste jaar, dat de Afdeeling Het Westen aan de organisatie, zij het dan ook nog op bescheiden schaal, deelneemt. Door de ongelukkige geografische ligging der bedrijven van de leden der Afdeeling en vermoedelijk ook door het feit dat het over- groote gedeelte der leden het bioscoop-bedrijf als „nevenbedrijf" uitoefent, bleek van medeleven der leden met hetgeen in de Afdee ling geschiedt, behoudens een enkele gunstige uitzondering, al bij zonder weinig. Dat dit echter niet alleen aan bovengenoemde rede nen te wijten is, is wel overduidelijk gebleken; leden, die hun broodwinning alleen in het bioscoop-bedrijf vinden, lieten nooit, behoudens een reclame tegen hun contributie-aanslag, iets van zich hooren, noch woonden zij ooit een vergadering bij. Behoudens een enkele gunstige uitzondering laat de medewerking der leden veel te wenschen over. De aanvang van het seizoen stond in het teeken der 40-jarige herdenking van de uitvinding der Cinematographie; een herdenking die op waardige wijze door den N.B.B, is gevierd en een grootsche hulde inhield voor den grooten pionier, den heer Louis Lumière. 139

Jaarverslagen | 1935 | | pagina 136