ringsbelasting", met name de vermakelijkheidsbelasting. Het systeem, dat het Hoofdbestuur zich heeft voorgesteld en dat een correctie bedoelt te zijn van het huidige foutieve stelsel der cumulatie, komt practisch hierop neer, dat jaarlijks aan de bio scoopexploitanten een restitutie van 20 van de som der huur waarde wordt verleend, alsmede 20 van den aanslag der per- soneele belasting en andere gemeentelijke lasten; d.w.z. dat dus jaarlijks de vermakelijkheidsbelasting wordt gerestitueerd, voor zoover zij op de totaalsom dezer lasten wordt geheven. Het Hoofdbestuur koestert het voornemen zich eerlang met be trekking tot dit plan tot de Regeering en tot verschillende Gemeen tebesturen te wenden. Voor wat de fiscale lasten betreft zijn de verhoudingen voor ons bedrijf hier te lande wel heel wat ongunstiger dan die voor onze collega's in Engeland, die bij de indiening der begrooting 1935 het verheugende nieuws mochten vernemen, dat de plaatsbewijzen voor de schouwburgen en bioscopen, welke 6 pence of minder bedragen, van alle belastingen zouden worden vrijgesteld. Toen de Afdeeling Den Haag van den Bond in het najaar van 1935 een energieke actie voerde om te komen tot verlaging van verschillende op het bedrijf drukkende lasten, is het door het Hoofdbestuur ontworpen systeem van belastingheffing dezerzijds voor het eerst bepleit. De Afdeeling D e n H a a g had als eerste punt op haar program: verlaging van vermakelijkheidsbelasting. In verband hiermede is een commissie gevormd uit de leden van de Afdeeling Den Haag, terwijl daarvan tevens de Bondsdirecteur deel uitmaakte. Deze commissie heeft inmiddels een onderhoud gehad met den wethouder van financiën te Den Haag. De genoemde actie bleef tot heden echter zonder resultaat. Ook de Afdeeling Rotterdam was ten aanzien van de verma kelijkheidsbelasting actief. Door het zenden van een request aan den Raad dier gemeente trad zij in een polemiek met het College van B. en W., die naar aanleiding van een adres, gezonden door Hoofdbestuur en Afdeelingsbestuur, den Raad geadviseerd had den, niet tot verlaging der vermakelijkheidsbelasting over te gaan. In een gemeente, met name Middelharnis, is de vermake lijkheidsbelasting van 25 °/c op 15 gebracht. Het Hoofdbestuur had ter zake om een onderhoud met B. en W. verzocht, doch dit 30

Jaarverslagen | 1935 | | pagina 31