Aan eenige beslissingen werden bijzondere voorwaarden ver bonden, voorzoover voor het einde van dit jaar is kunnen worden nagegaan, zijn deze voorwaarden in één geval niet nagekomen, zoodat in dat geval de gevraagde vergunning tenslotte niet is verleend. Twaalf maal is van de gelegenheid gebruik gemaakt om van de genomen beslissing beroep in te stellen bij het Hoofdbestuur. Acht maal1 geschiedde zulks door de aanvragers zelf, twee maal door een of meer plaatselijke exploitanten en twee maal door den Voorzitter van het Hoofdbestuur. In zeven gevallen is de beslissing der Commissie N.Z. bevestigd, in vijf gevallen daarentegen vernietigd. Wanneer men er echter rekening mede houdt, dat zeer zeker in drie van deze vijf gevallen de vernietiging practisch geschiedde op grond van motieven, welke lagen buiten de bemoeiingssfeer van de Commissie, dan mag gerust getuigd worden, dat de harmonie tusschen Hoofdbestuur en Commissie, ondanks dat deze laatste dank zij haar betrekkelijk autonoom karakter, weinig met het Hoofd bestuur uitstaande had, uitstekend was. De beslissingen in hoogste instantie mede in aanmerking nemend, is het eindresultaat zóó, dat in totaal 19 aanvragen zijn ingewilligd, terwijl eveneens 19 aanvragen moesten worden afgewezen. Behoudens eenige zaken van grooteren omvang waren de pro jecten, die aan de Commissie ter beoordeeling werden voorgelegd, over het algemeen vrij eenvoudig. Ten aanzien van de projecten van grooteren omvang is slechts in vier gevallen vergunning ge weigerd zuiver op grond van het belang der overige ter plaatse ge vestigde permanente bioscopen, in de andere gevallen ontbrak of wel een behoorlijke financieele basis, ofwel droegen de ingediende plannen een speculatief element, ofwel werden in het geheel geen concrete plannen bij de Commissie ingediend. Het is opvallend, dat de meeste aanvragen uit de kleinere provincieplaatsen kwamen; voor ongeveer de helft was er nieuw bouw mede gemoeid, terwijl de rest betrekking had op bestaande zalen. Twee aanvragen betroffen de oprichting van een filmproductie zaak. We behoeven hier wel niet nader uiteen te zetten, dat een en ander zeer veel arbeid van de Commissie heeft gevergd. Zoo moest in totaal gedurende tien maanden 23 maal zitting worden gehouden, negen keer door de Eerste, acht keer door de Tweede en zes keer door de Derde Kamer. Zestien zittingen, waarin 30 aanvragen 16

Jaarverslagen | 1936 | | pagina 16