Reglement twee instanties, te weten de eerste instantie, waarvoor is aangewezen de „Commissie van Geschillen" en de tweede instantie, waarvoor is aangewezen de „Raad van Beroep". Hierbij is in aan merking genomen, dat zoowel in de Statuten als in het Arbitrage Reglement regelen zijn gesteld voor de benoeming en functionnee- ring van het arbitrage-instituut van dien Bond, waarvan de Com missie van Geschillen een deel uitmaakt. De Commissie van Geschillen kan dus niet worden geacht een zelfstandig instituut te zijn, hetwelk opdracht tot arbitrage kan aanvaarden, doch is gehouden aan de door den Bond met betrek king tot dit arbitrage-instituut als zoodanig gestelde reglementee ring. Aangezien uit de door een der partijen (geïntimeerde) opge worpen exceptie viel op te maken, dat partijen, althans geïntimeer de, bij het aangaan der overeenkomsten, welke in het geding waren gebracht, kennelijk de bedoeling hadden (had) gehad uitsluitend de Commissie van Geschillen voor uit deze overeenkomsten voort vloeiende geschillen te erkennen, zonder er rekening mede te hou den, dat deze Commissie niet los is te maken van het arbitrage instituut, d.w.z. zoowel de Commissie van Geschillen als de Raad van Beroep, volgde hieruit, dat ook de Commissie van Geschillen niet bevoegd kon zijn van het onderhavig geschil kennis te nemen, als hoedanig zij zich ook zeer zeker zou hebben verklaard, indien zij had geweten, dat partijen, althans geïntimeerde met de betref fende contractsbepaling kennelijk de bedoeling hadden (had) gehad hooger beroep van de Commissie van Geschillen uit te sluiten. De scheidsgerechten van den Bond waren dus, gelijk gezegd, onbevoegd om van de ingestelde vordering kennis te nemen en moest mitsdien het vonnis van de Commissie van Geschillen als niet gewezen en dus nietig worden beschouwd. In één geval is tegenberoep aanhangig gemaakt, hetwelk echter ongegrond is verklaard. HET BONDSBUREAU Het aantal door het Bondsbureau verzonden brieven en tele grammen bedroeg 7438, tegen 7610 in 1936 en 7365 in 1935, ter wijl het aantal ontvangen brieven en telegrammen 4930 bedroeg, tegen 4758 in 1936 en 5221 in 1935. De brieven, v/elke voor de scheidsgerechten van den Bond zijn ontvangen, zijn niet in deze cijfers inbegrepen. Het totaal aantal gestencilde brieven, hetwelk 101

Jaarverslagen | 1937 | | pagina 101