Dat dit College een zeer belangrijke functie te vervullen krijgt, behoeft geen betoog. Waar dit College uit evenveel vertegenwoordigers zal bestaan van Leden-filmverhuurders als Leden-exploitanten, dienen de leden zich thans reeds rekenschap te geven van het groote belang bij de verkiezing van de toekomstige candidaten. Ik vertrouw gaarne, dat de te kiezen Leden bij het nemen van beslissingen slechts één doel voor oogen zullen houden, nl. het algemeen belang van het Nederlandsche Bioscoopbedrijf. Einde 1937 was reglementair in voorbereiding het Prijsbescher- mingreglement, hetwelk als aanvullend reglement dient te worden beschouwd op het Minimum-Prijzenreglement. In 1937 werden gehouden 11 Ledenvergaderingen (waarbij twee buitengewone) en 9 Bestuursvergaderingen. Aanvang 1937 werd in Nederland geïntroduceerd het Anif- nieuws, Actualiteiten uit den Indischen Archipel. Het meerendeel der leden onzer Afdeeling, gedreven door uitsluitend nationale gevoelens, rekenden het zich tot een plicht mede te werken aan de introductie in de Haagsche Bioscopen van dit Nieuws, hetwelk van den aanvang af de toets der kritek op geen enkel gebied kon weerstaan. Zij zagen zich helaas gedwongen in verband met de onbelang rijkheid der geboden actualiteiten, slechte fotografie, slechte syn chronisatie enz. waardoor de propaganda, volgens opvatting der leden in haar tegendeel omsloeg, aan de betreffende onderneming mede te deelen, dat onder dergelijke omstandigheden geen prijs meer werd gesteld op de vertooning van dit Nieuws in de verschil lende bioscopen, daar de zakelijke belangen op den duur dreigden ernstig in de knel te geraken. Uit de meerdere artikelen in dag- en weekbladen bleek als opvatting van het publiek en redacties, dat de Haagsche Exploi tanten zich uitsluitend zouden hebben laten leiden bij het niet meer vertoonen van het Anif-Nieuws, door overwegingen van materieelen aard en niet het belang zouden inzien van het vertoonen van een Indisch Nieuws, hetwelk er toe zou moeten leiden Indië nader tot het Moederland te brengen. Ons Bestuur meende deze onjuiste opvatting en mededeelingen ernstig te moeten tegenspreken door de redacties van meerdere bladen een juiste visie te geven op deze aangelegenheid. De uit- 135

Jaarverslagen | 1937 | | pagina 134