Het zou interessant zijn te becijferen, op welk een bedrag het totaal aantal reducties op de entreebewijzen den bioscoopexploi tanten jaarlijks is komen te staan. Vaststaat, dat het eenig resultaat ervan voor het bedrijf is ge weest een ernstig zakelijk nadeel. Hoewel bij de Afdelingsbesturen reeds lang het inzicht bestond, dat aan het zich meer en meer verbreidende reductiestelsel een eind moest worden gemaakt, had het Hoofdbestuur zich om redenen, welke reeds eerder zijn vermeld, van maatregelen te dezer zake verre gehouden. Ten slotte heeft het Hoofdbestuur aan den algemeenen aandrang tot afschaffing van het reductiestelsel gevolg gegeven, te meer toen bleek, dat een aantal exploitanten voor het verstrekken van reductie op de overige toegangsprijzen de werking van het Minimum-Prij- zenreglement tot een paskwil maakten. Bovendien deed zich het verschijnsel voor, dat als gevolg van de vaststelling van den minimumentreeprijs sommige bioscopen het aantal vroeger geldende rangen inkrompen of de toegangsprijzen voor de rangen, hooger gelegen dan den minimum-rang zóó uiter mate laag gingen stellen, dat daardoor een toomelooze concurrentie dreigde te ontstaan met als gevolg een ernstige vermindering van de financieele draagkracht van het geheele Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf. Teneinde te voorkomen, dat de werking van het Minimum- Prijzen-Reglement volkomen krachteloos werd, achtte het Hoofd bestuur onmiddellijk ingrijpen noodzakelijk, en reeds in November kondigde het een voorstel aan tot het in het leven roepen van een Prijsbescherming-Reglement. Het overleg, dat tevoren met de Afdeelingen was gepleegd, was, gezien o.m. de wenschen, welke voorheen van verschillende zijden bij de behandeling van het Minimum-Prijzen-Reglement waren naar voren gebracht, vanzelfsprekend vlot van stapel geloopen, zoodat nog voor het eind van het jaar een concept van het Prijsbescher ming-Reglement aan de leden kon worden toegezonden. Dit Prijsbescherming-Reglement is in werkelijkheid minder ingrij pend dan het Minimum-Prijzenreglement. Dit laatste kent slechts dwingende voorschriften in alle omstan digheden, het Prijsbescherming-Reglement kent deze niet. Het moet meer worden beschouwd als een aanvulling van het Minimum-Prijzen-Reglement, met dit onderscheid, dat het reglement zich met de prijzen zelve, die boven den minimumprijs liggen, niet bemoeit. 23

Jaarverslagen | 1937 | | pagina 23