OVERGANGSBESLUIT VAN 1 FEBRUARI 1937 Met de reglementeering van het toezicht op de vestiging van nieuwe zaken is de Bond in ons land een van de organisaties van bedrijven geweest, die het eerst een poging tot bedrijfsordening hebben ondernomen. Op 11 Februari 1935 was een besluit genomen tot algeheele afsluiting van het bioscoopbedrijf, behoudens voor bepaalde geval len, waarin dispensatie kon worden verleend. Op 10 Februari 1936 is dit besluit vervangen door het z.g. Nieuwe Leden- en Zakenbesluit, dat de mogelijkheid wederom opende om in geval de economische omstandigheden zich daartegen niet verzetten, wèl nieuwe zaken op te richten, waarbij echter elk geval getoetst zou moeten worden aan de normen, welke hiervoor in het Besluit waren gesteld. Alleen ten aanzien van het filmverhuurbedrijf en van het bedrijf der reizende bioscopen werd bepaald, dat voorloopig tot 17 Fe bruari 1937 in deze bedrijven geen nieuwe zaken zouden mogen worden opgericht. 17 Februari 1937 was de datum, waarop het Nieuwe Leden- en Zakenbesluit expireerde. Vanzelfsprekend had het Hoofdbestuur zich reeds geruimen tijd tevoren afgevraagd, of er daarna opnieuw maatregelen en zoo ja. welke maatregelen, in het belang van het bedrijf behoorden te wor den genomen. Aan het begin van dit jaar werden terzake besprekingen gevoerd met de afdeelingen. Bij deze besprekingen bleek, dat zich het inzicht had baan gebro ken, dat de ingrijpende veranderingen in de structuur van het economisch leven en de weerslag, welke het bedrijf van de daar mede gepaard gaande verschijnselen ondervond, het noodig maak ten, dat de taak van de Bondsleiding in het algemeen belang van het film- en bioscoopbedrijf voor geruimen tijd uitgebreider en ingrij pender moest zijn, dan tot heden het geval was. De evolutie in het bedrijfsleven en het zich daarbij aanpassend optreden van de Overheid hadden inmiddels duidelijk onderstreept, hoe tijdig en hoe juist het Hoofdbestuur de uit een nieuwen tijd met nieuwe verhoudingen ontstane behoeften voor het bedrijf had aan gevoeld, toen het een toezicht in het leven riep op de vestiging van nieuwe zaken. In het afgeloopen jaar immers kwam een Vestigingswet Klein bedrijf tot stand en werd bij de Volksvertegenwoordiging een 25

Jaarverslagen | 1937 | | pagina 25