Poovere resultaten Doch ook voorzoover aan een bepaald aantal smalfilmers toe gangsbewijzen waren uitgegeven, moet worden vastgesteld, dat de resultaten, die deze menschen hebben bereikt, dermate poover waren, dat zij de smalfilm geen slechteren dienst hadden kunnen bewijzen. De meeste smalfilmjournaals van de vorstelijke huwelijks- plechtigheden zijn niet vertoond, en de producten, die vertoond werden, bleken volkomen ongenietbaar te zijn. Zoo is het voorge komen, dat het publiek, dat in verband met de groote belangstelling, welke er in die dagen voor het journaal bestond, in massa was opge komen om een smalfilmvertooning te zien, op ondubbelzinnige wijze zijn ontevredenheid te kennen gaf en zelfs zijn entreegeld terug- eischte, met het gevolg, dat de voorstellingen gestaakt moesten worden. Zoo ooit, dan zullen deze bezoekers toen den weg naar de bioscoop wel gevonden hebben. Een ander feit, dat in de smalfilmwereld nog al opschudding heeft verwekt, is de bekende Cineone-débacle. Het Hoofdbestuur had reeds een waarschuwing gepubliceerd tegen iemand, die onder den naam „Mij. tot Exploitatie van Smal filmtheaters Cineone i.o." een onderneming had gesticht en door middel van advertenties aan personen, die gelden wilden investee- ren, een directeursfunctie in het vooruitzicht stelde. Bij deze waar schuwing werd in overweging gegeven, dat men zich, alvorens met dezen persoon relaties aan te knoopen, om nadere inlichtingen tot het Bondsbureau zou wenden. Verschillende personen hebben echter de waarschuwingen van het Hoofdbestuur in den wind geslagen en zijn op de voorspiege lingen van de Cineone-directie ingegaan, met het gevolg, dat de a.s. filiaalhouders, die een aanzienlijk kapitaal hadden bijeengebracht om de onderneming aan contanten te helpen, nagenoeg niets van hun kapitaal terugzagen. De debacle was reeds een feit, nog voor een van de tientallen smalfilmtheaters, wier oprichting met veel ophef was aangekondigd, geopend was. Geruimen tijd daarna heeft een aantal z.g. smalfilmtheaters kant en klaar op opening staan wachten. Het was de N.V. Hof- geest, die zich vervolgens over de zaak ontfermde en ondanks vele waarschuwingen getracht heeft de voorgenomen exploitatie door te zetten. Deze N.V. bracht het iets verder dan de Cineone en zag kans een aanvang te maken met de exploitatie van een aantal 44

Jaarverslagen | 1937 | | pagina 44