dering door middel van den Ledenraad, die met de nieuwe Statuten zijn intrede in de organisatie doet. Deze Statutenwijziging had de voorbereiding eener algeheele Reglementswijziging ten gevolge, waaraan de Ledenvergadering ten deele reeds haar goedkeuring hechtte. Beschermende maatregelen Daarnaast zijn ook dit jaar wederom tal van maatregelen en besluiten genomen ter bescherming van de leden. Voor het eerst strekte zich het ordenend optreden van den Bond uit tot de meer interne bedrijfsaangelegenheden van de leden door de totstandkoming van het Minimum-Prijzen-Reglement en het Prijsbeschermings-Reglement. Zijdelings, maar daarom niet minder effectief, werden de belangen van de leden gediend door het werk van diverse besturen, raden en commissies. Dat in een organisatie van 442 leden, bijna 100 functionarissen het hoogste bestuurscollege bij zijn werk terzijde staan, getuigt van het omvangrijke werk, dat moet worden verzet, doch niet minder van een opgewekt organisatieleven en van de toewijding, waarmede de leden zich in dienst stellen van het algemeen belang. En dit is verklaarbaar. Wij zijn immers op ons zelf aangewezen; wanneer wij onszelf niet helpen, helpt ons niemand. Men zal, naar we hopen, toch niet gaan denken, dat het Hoofd bestuur in den loop der jaren voor zijn genoegen allerlei maatregelen heeft genomen, welke, hoezeer ook verdedigbaar, en hoezeer ook noodig zelfs, het bedrijf per slot van rekening in een keurslijf snoeren. Het Hoofdbestuur weet al te goed, dat dikwijls groote offers moeten worden gebracht en dat aan de overtuiging ten aanzien van bestaande zakenbeginselen meermalen geweld moest worden aangedaan. Het zijn de oogenblikkelijke toestand van het bedrijf en het belang en het welzijn van dit bedrijf in de naaste toekomst, welke het Hoofdbestuur genoodzaakt hebben alles in het werk te stellen de tegenslagen, welke de leden voortdurend bedreigen, te weren of te verkleinen, ofwel de reeds aangebrachte schade te herstellen. De toestand De volgende cijfers mogen een, zoo al niet volledig, dan toch 5

Jaarverslagen | 1937 | | pagina 5