belasting had, is tot de heffing daarvan overgegaan, zoodra er een nieuwe bioscoop gevestigd werd. Gelukkig viel de heffing nog al mee. Men heeft het er niet gezocht in het percentage, maar in een vast bedrag. Dit is gesteld op 2.per voorstelling. De bioscopen in Zutphen leiden, sinds aldaar 20 verma- kelijkheidsbelasting wordt geheven, een moeilijk bestaan. In verband hiermede hebben vertegenwoordigers van het Hoofd bestuur een onderhoud gehad met den Burgemeester, die begrip •toonde voor de moeilijkheden, en de verzekering gaf, dat de eerste belasting, die in Zutphen voor verlaging in aanmerking zou komen, de vermakelijkheidsbelasting zou zijn. Den Burgemeester is toegezegd, dat aan de hand van cijfer materiaal een gedocumenteerde uiteenzetting van onze bezwaren zou worden gegeven. Te midden der vele gemeenten, die haar heil meenen te kunnen vinden in een verhooging der vermakelijkheidsbelasting, was de kleine gemeente Broek-Sittard een witte raaf. Op grond van het feit, dat de gemeente er financieel gunstig voorstaat, heeft de gemeenteraad het percentage der vermakelijk heidsbelasting verlaagd van 20 °/o op 10 Voor ons bedrijf heeft deze verlaging heel weinig waarde, omdat er geen bioscoop is. die er van profiteert, behoudens wellicht eenige voorstellingen van reizende bioscopen. BUMA-PROCESSEN Toen het jaarverslag over 1936 werd gepubliceerd, was de zaak Tuschinski/Gema voor de derde maal aanhangig voor den Hoogen Raad, nadat de Rechtbank te Rotterdam Gema's vordering tegen Tuschinski had ontzegd. Eenigen tijd na de publicatie van dat jaarverslag heeft de Hooge Raad arrest gewezen, het voorzegde vonnis van de Rotter- damsche'Rechtbank vernietigd en de zaak naar die Rechtbank terug verwezen; dit arrest is vooral merkwaardig, omdat de Hooge Raad in tegenstelling met zijn gewoonte in dit arrest zich niet beperkt heeft tot een beslissing over de voorgedragen cassatie- middelen, waarbij de Hooge Raad als zijn meening te kennen heeft gegeven, dat de Rotterdamsche Rechtbank blijkens haar vonnis 72

Jaarverslagen | 1937 | | pagina 72