huurcontract op betere voorwaarden ten behoeve van den exploitant tot stand te brengen. Er werden in 1937 weer eenige pogingen gesignaleerd van winke liers of combinaties van winkeliers om plaatsbewijzen voor bioscoop theaters tot cadeau-artikel te verlagen. In de betreffende gevallen is het Hoofdbestuur onmiddellijk opgetreden en heeft het de winke liers gesommeerd het uitreiken van dergelijke bons onmiddellijk te staken, waaraan steeds is voldaan. He-t Hoofdbestuur heeft zich ook veel moeite gegeven om een kwestie, gerezen tusschen de beide firmanten eener firma, die als lid van den Bond een permanente bioscoop exploiteert, tot oplossing te brengen, zulks echter zonder resultaat. Tot het Hoofdbestuur werd het verzoek gericht om het van Bondswege uitgevaardigd vertooningsverbod van de film Pantser kruiser Potemkin" op te heffen. Het Hoofdbestuur heeft na rijp be raad besloten aan dit verzoek niet te voldoen en derhalve het ver tooningsverbod te bestendigen. De Bond heeft nog een procedure moeten voeren contra het Plaatselijk Comité voor de Katholieke Sociale Actie te Beverwijk, die zich indertijd mede aansprakelijk had gesteld voor de con tracten, welke de exploitant van een in haar gebouw gevestigde bioscoop had afgesloten, maar niet had gehonoreerd. Toen er een nieuwe exploitant in het gebouw kwam, werd er ten behoeve van de filmcrediteuren een regeling getroffen, hierop neerkomende, dat uit den huur van het theater wekelijks een bepaald bedrag in minde ring op de oude schuld zou worden afgelost. De rechterlijke uit spraak stelde de K.S.A. in het ongelijk en veroordeelde haar te be talen wat de Bond van haar had gevorderd. Tegen het eind van het jaar heeft zich nog een moeilijkheid voor gedaan met de Popeye-club, die in verschillende plaatsen van ons land voor haar leden gratis bioscoopvoorstellingen wilde gaan geven. In het feit, dat daarbij tevens verband werd gelegd met het zich abonneeren op een weekblad tegen bepaalden prijs, heeft het Hoofdbestuur aanleiding gevonden hiertegen op te treden, daar inbreuk viel te vreezen o.m. op het Bedrijfsbesluit inzake Film levering aan Koopmanszaken. Saneering van bedrijven Ook in 1937 hebben Hoofdbestuur en Bondsbureau weer onder scheidene pogingen, zij het in mindere mate dan het vorig jaar, 87

Jaarverslagen | 1937 | | pagina 87