maken, dat het dieptepunt van de depressie, waaraan ons land als gevolg van de moeilijke jaren, die achter ons liggen, onderhevig is geweest, gepasseerd is. Dit verschijnsel verdient de aandacht, omdat de gunstige perspectieven, welke de economische opleving gedurende 1937 in het algemeen voor 1938 opende, in laatstgenoemd jaar practisch zijn doodgeloopen op de hevige politieke crises (we denken aan de gebeurtenissen in Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije), waarom dit jaar in de historie wel altijd berucht zal blijven. Het zijn juist dergelijke crises, waarvoor een bedrijf als het onze zoo uitermate gevoelig is. De self-supporting, waartoe het film- en bioscoopbedrijf in on; land gelukkig tijdig zijn toevlucht heeft genomen door een eigener beweging toegepaste bedrijfsordening, tevens door eigen organen gehandhaafd en gecontroleerd, is aan het thans bereikte resultaat allerminst vreemd. Zij begint voor het eerst haar goede vruchten af te werpen in een stijging van het prijs-niveau, in het algemeen genomen in een betere rentabiliteit van het bedrijf. Vast staat nu wel, dat, indien de reglementeering van het bedrijf niet door den Bond ter hand was genomen, de bedrijfstoestand zóó penibel zou zijn geworden, dat, getuige hetgeen in het buitenland geschiedt en getuige in het bijzonder het feit, dat de Fransche Regeering nog onlangs van het bioscoopbedrijf daar te lande een dergelijke self-supporting heeft geëischt, deze reglementeering dwingend zou zijn opgelegd, zoodat we thans tot onze schade en schande onder de stramme controle van de Overheid zouden leven. Gelukkig heeft de leiding van den Bond een juist inzicht gehad in de economische ontwikkelinggouverner eest prévoir. En zij, die vreesden, dat het complex van maatregelen, waar onder wij thans leven, een ineenschrompeling van het bedrijf ten gevolge zou hebben, hebben het wel heel ver mis gehad. Ieder jaar nog is er een stijging van het aantal bezoekers ge weest, een stijging, welke zelfs in het afgeloopen jaar, in het bijzon der wat de hoofdstad betreft, van meer dan gewone beteekenis moet worden geacht. Bovendien heeft sedert 1935, het jaar, waarin aan de vrije ves tiging o.a. van bioscopen paal en perk is gesteld, de stoelen- capaciteit, zooals uit de elders in dit verslag te vermelden gegeven; moge blijken, een redelijke uitbreiding ondergaan. Men mag niet klagen, dat het bedrijf achter de barrière van beschermende maatregelen een soort winterslaap begonnen is. 8

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 9