het' dertigjarig bestaan der organisatie. Zij was weliswaar beschei den van opzet en bestond deze keer in een hulde aan de film en het scheppen ener gelegenheid de filmtentoonstelling in het Stedelijk Museum waardoor belangstellenden op eenvoudige wijze enig inzicht konden verkrijgen in wezen en betekenis van de film in artistiek, economisch en sociaal opzicht, maar zij vormde toch ook een aanleiding tot bezinning op het grote goed, dat in het bijzonder in ons land een hechte organisatie voor alle betrok ken ondernemers betekent. De hoofdstukken van dit verslag bieden een uitvoerige schets van de veelzijdige werkzaamheid, welke deze organisatie in de loop der jaren is gaan ontplooien. Naast de onderscheidene rege lingen welke zij in het verslagjaar in het léven nep ter bescher ming en bevordering van de belangen harer leden, waren er ook besluiten en maatregelen zoals de heroprichting van de film studio's te Duivendrecht en de medewerking aan de totstandko ming van een Nederlands Filminstituut -, welke boven het normale bedrijfsbelang uitgingen; zij waren een zoveelste positieve bij drage tot een nationale filmproductie en tot vermeerdering der culturele filmbelangstelling. De Overheid heeft het werk van de Nederlandsche Bioscoop- Bond slecht beloond. Met met minder dan 75r/r, n.1. van 20'/' op 35r/< verhoogde zij de belasting op vermakelijkheden, speciaal voor bioscoopvoorstellingen. Oorspronkelijk had zij zich voorgesteld de nieuwe last uitsluitend door het bedrijf te doen dragen door een dienovereenkomstige netto-prijsverlaging voor te schrijven. De be trokken instanties hebben tijdig ingezien, dat men op deze wijze een crisis forceerde en hebben ten slotte een regeling ontworpen, waardoor de nieuwe last door publiek en ondernemer gezamenlijk gedragen zou moeten worden. 4

Jaarverslagen | 1948 | | pagina 3