BUITENLANDSE BETREKKINGEN F) E algemene wens om de door de oorlogsgebeurtenissen verbro ken contacten tussen de onderscheidene landen wederom op te nemen, werd de aanleiding tot het eerste internationale congres van bioscoopondernemingen, dat na het sluiten van de wapenstilstand en wel van 16 tot en met 25 Juni 1947 te Brussel werd gehouden. Dit congres heeft besloten het Internationaal Verbond van Bioscoop exploitanten, dat in 1912 gesticht werd, wederom op te richten, waartoe een commissie met de voorbereiding werd belast, welker secretariaat wordt waargenomen door de Vereniging van Kinema- bestuurders van België. Sindsdien wordt een levendig contact onderhouden met buiten landse organisaties op filmgebied. Het filmbedrijf heeft in de diverse landen vaak met gelijksoortige moeilijkheden te kampen en algemeen is men van gevoelen, dat internationaal overleg in zake deze ge meenschappelijke problemen een verhelderende uitwerking zal heb ben. Dit betreft zowel vraagstukken van algemene aard als bijvoor beeld belasting op vermakelijkheden, auteursrechten, verhuurpercen- tages van films, de taak van de film bij de opvoeding, controle en censuur, als de meer speciale vraagstukken van de exploitatie zelf, namelijk inrichting van zalen, publiciteit, smalfilm en outillage, als mede televisie. Vandaar dat in de diverse Europese landen het verlangen levendig is geworden om te geraken tot een internationaal verbond, ten einde een bestendig contact te verwezenlijken tussen de exploitaties van de onderscheiden landen en aldus over een organisatie te beschikken, die doeltreffend kan optreden om de grote problemen van algemeen belang op te lossen. In dit verband moge gewezen worden op de zeer hartelijke be trekkingen welke er bestaan tussen de Nederlandsche Bioscoop- Bond en de Vereniging van Kinemabestuurders van België. Op uit nodiging van het Hoofdbestuur heeft een delegatie van de Belgische zusterorganisatie, bestaande uit de heren H. Dutillieu, Voorzitter, L. Hendrickx, J. Bronze, J. Toussaint, L. Weyers, M. Degraeve en hun dames, alsmede mevrouw S. Chappel, administratrice, een bezoek gebracht aan Nederland, zulks in antwoord op de hartelijke ontvangst, die het Bondsbestuur ter gelegenheid van het Interna tionaal Congres voor Bioscoopondernemingen in de zomer van 1947 in België is ten deel gevallen. Het Hoofdbestuur heeft bij verschillende gelegenheden de dames en heren tijdens hun verblijf in Nederland een inzicht kunnen geven in de structuur en werkzaamheden van de Nederlandsche Bioscoop- 53

Jaarverslagen | 1948 | | pagina 54